Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  11,40 zł , zmiana od tamtej pory: -34,39%

Re: Zysk netto za 01-09.2021 - 47 mln zl !!!

Zgłoś do moderatora
Grupa Wielton wypracowała po trzech kwartałach 2021 roku wynik EBITDA na poziomie 120,2 mln zł (marża EBITDA 6,2 proc.), czyli nieznacznie wyższym niż w 2019 r., pomimo rekordowego tempa podwyżek cen surowców, a także ograniczeń w dostawach komponentów, które wywierały presję na marże.

Zysk netto Grupy wyniósł 46,8 mln zł, wobec 9,6 mln zł w 2020 r. oraz 53 mln zł w 2019 r.

Marża EBITDA wzrosła do 6,2 proc., z poziomu 4,4 proc. przed rokiem.

Marżowość biznesu Grupy Wielton pozostaje pod presją rekordowego tempa wzrostu kluczowych dla jej działalności cen surowców. W 2021 r. za koszty zakupu stali są o średnio ok. 140 proc. wyższe niż rok wcześniej. W przypadku wyrobów stalopodobnych wzrost wynosi, w zależności od asortymentu, ok. 40 proc. Historyczne rekordy osiągnęły również ceny aluminium na giełdzie LME, przekraczając poziom 3 tys. USD za tonę, najwyższy od 13 lat.

Presja na marże wywierana była także przez wzrost cen frachtu morskiego oraz opóźnienia dostaw, co wpływa na działalność poddostawców. Rynek zmaga się również z presją na wcześniejsze płatności, wysokim backlogiem zleceń bez wystarczających podwyżek cen sprzedaży (wobec wzrostu cen komponentów), a także ograniczonymi możliwościami natychmiastowego przeniesienia wzrostu kosztów surowców na ceny dla klientów końcowych.

Po trzech kwartałach 2021 r. przychody czołowego producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie wyniosły ok. 1,93 mld zł i były o 48,1 proc. wyższe rdr.

Na znaczne odbudowanie przychodów przełożyło się zwiększenie wolumenu sprzedaży o 43 proc. rok do roku, możliwe dzięki modernizacjom i inwestycjom, zrealizowanym m.in. podczas lockdownu w 2020 r.

"W trzecim kwartale kontynuowaliśmy pozytywny trend sprzedażowy, notując dwucyfrowe dynamiki sprzedaży na wszystkich kluczowych rynkach. Jednocześnie wyniki finansowe pozostawały pod wpływem rekordowego wzrostu cen surowców oraz zakłóceń w płynności dostaw komponentów. To obecnie największe wyzwanie z jakim musi się mierzyć cała nasza branża" - powiedział prezes Grupy Wielton Mariusz Golec.

Wielton koncentruje się obecnie na ograniczaniu wpływu cen surowców i zakłóceń w płynności dostaw na wyniki.

"Zarządzamy kontraktami na dostawy surowców, zawieramy umowy długoterminowe i dokonujemy zakupów z wyprzedzeniem, zwiększamy dywersyfikację dostawców. Wprowadzamy także cykliczne podwyżki cen produktów i na wybranych rynkach renegocjujemy już podpisane umowy z kontrahentami" - powiedział Mariusz Golec.

Grupa Wielton zanotowała dwucyfrowe wzrosty na wszystkich kluczowych rynkach działalności. We Francji, gdzie spółka Fruehauf umocniła się na pozycji lidera branży, przychody wyniosły 467 mln zł, czyli o 28 proc. więcej niż przed rokiem. Wolumen sprzedaży, pomimo widocznego spowolnienia rynkowego we wrześniu, zwiększył się tam o niemal 28 proc., do 3,6 tys. sztuk. W tym samym czasie wielkość rynku francuskiego zanotowała wzrost na poziomie 5,6 proc.

W Polsce, gdzie widoczne było znaczne ożywienie popytu, przychody spółki Wielton zwiększyły się o 89,2 proc., do 320,9 mln zł. Wielkość sprzedaży spółki wyniosła ok. 3,76 tys. (wobec ok. 2,07 tys. rok wcześniej). Z udziałami na poziomie 11,5 proc. Wielton utrzymał trzecie miejsce wśród największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Polsce.

W Wielkiej Brytanii spółka Lawrence David zanotowała 266,6 mln zł przychodów, zwiększając je rok do roku o 33 proc. Wzrost rejestracji produktów z jej oferty wyniósł 52 proc., ponad dwukrotnie przekraczając poziom zanotowany przez rynek. Udziały spółki zwiększyły się rok do roku o ponad 2 pkt. proc., dzięki czemu umocniła się na pozycji wicelidera branży.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. największy wzrost sprzedaży zanotowały naczepy uniwersalne. Ich sprzedaż była o 92 proc. wyższa niż przed rokiem i o 12 proc. przekroczyła poziom z 2019 r.

W liście do akcjonariuszy prezes Wieltonu Mariusz Golec napisał, że silny popyt rynkowy i mimo wszystko niewystarczające moce produkcyjne powodują, że podjęto decyzję o przeznaczeniu znacznych środków na rozbudowę zakładów, zakładając zwiększenie planowanych tegorocznych nakładów na inwestycje do kwoty ponad 70 mln zł.

"Celem naszych działań jest zwiększenie możliwości zaspokojenia popytu rynkowego i dalsza poprawa efektywności operacyjnej we wszystkich spółkach produkcyjnych grupy. Skomplikowana sytuacja rynkowa będzie powodowała dalszą presję na generowaną marżę. Braki komponentów, ich nieregularne dostawy, turbulencje w zmianach cen podstawowych materiałów, jak również trudności w przenoszeniu wzrostu cen komponentów na akceptowalne dla klientów ceny produktów, stanowią duże zagrożenie dla osiągania dobrych wyników w najbliższych miesiącach" - napisał prezes Golec.

Poniżej przedstawiamy wyniki Wieltonu w trzecim kwartale 2021 roku według wyliczeń PAP Biznes i ich odniesienie do konsensusu.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
WIELTON 1,77% 7,48 2023-02-08 17:04:52
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.