Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  12,20 zł , zmiana od tamtej pory: 35,08%

Re: (wiadomość usunięta przez moderatora)

Zgłoś do moderatora
Stymulowanie inwestycji publicznych jest jednym z filarów Europejskiego Funduszu Odbudowy uzgodnionego przez liderów Unii Europejskiej- powiedział PAP analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

Ekspert wskazał, że chociaż fundusze na niektóre programy unijne (np. InvestEU czy Just Transition Fund) na lata 2020-2021 zostały okrojone, to stymulowanie inwestycji publicznych jest jednym z filarów Europejskiego Funduszu Odbudowy uzgodnionego przez liderów Unii Europejskiej.

Przypomniał, że strategiczne obszary działań, jakie podejmie Wspólnota w następnej perspektywie obejmą takie obszary jak cyfryzacja administracji i usług publicznych, wsparcie rozwoju umiejętności cyfrowych, transformacja energetyczna, rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. "Państwa członkowskie prześlą propozycje projektów do finansowania do Komisji Europejskiej we wrześniu" - wskazał Rybacki.

Zaznaczył, że niezależne działania inwestycyjne planuje podjąć również polski rząd. "Według dotychczasowych deklaracji V filarem tarczy antykryzysowej ma być utworzenie funduszu inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł. Priorytetowe obszary w tym przypadku obejmą inwestycje infrastrukturalne, modernizację szkół i szpitali, transformację energetyczną oraz wsparcie biotechnologii i farmacji" - wskazał ekspert.

Przypomniał, że dotychczas w ramach tych działań powołany został Fundusz Inwestycji Lokalnych o wartości 12 mld zł, który ma na celu wsparcie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich w realizowaniu inwestycji. "Wraz z końcem tygodnia zakończy się nabór projektów, a samorządy uzyskają finansowanie do 30 września" - twierdzi Rybacki.

Porozumienie zawarte w lipcu na unijnym szycie w Brukseli zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza kancelaria premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
TORPOL -0,96% 16,48 2021-06-18 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.