Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  3,30 zł , zmiana od tamtej pory: -61,67%

Re: Według mnie ESPI jest niepełne

Zgłoś do moderatora
Niedobrze, że nie wiemy (ale to jest do sprawdzenia na kilka sposobów) jaka jest kwota zabezpiecznia hipotecznego.

Vitama wzięła kilka baniek dofinansowania w ostatnich latach, właśnie na ten lab. Coś mdzy 7 a 9 baniek, nie pamietam.
Następnie wyłożyli 12,6 MPLN na udziały w MDB. MDB za tę kasę kupiła od nich laby, na które wcześniej poszło te 7-9 MPLN dofinansowania. Trzeba pamiętać, że dofinansowanie 'nie stawiało' labów, więc one same wraz z gruntem też mają jakąś wartość.
Nie wiem (nie sprawdzałem), czy Vitama nie będzie musiała zwrócić części dofinansowania, stąd potrzebowała kasy. Dlaczego nie wniosła aportem tych włości za akcje zamiast przelewać w tę i z powrotem? Być może chodzi o kwestie proceduralne (wyceny przy transakcjach bezgotówkowych w nabyciu akcji), albo kwestie podatkowe. Nie wiem. Jedno jest pewne. Księgowo będą czyściej wyglądać i o to tu chodziło. Przypomnę, że "Beneficjentem Rzeczywistym" Vitama S.A. jest właśnie Prezes Kilczewski.

Popatrzmy na Medicofarmę S.A. Co jakiś czas coś sprzedaje do MDB jakieś prawa itp. Teraz ich kredyt jest zabezpieczony hipoteką na terenie MDB. Dodatkowo włożyli 2 bańki (około 8,5 M akcji po 0,24PLN). Obecnie spodziewam się za chwilę jakiejś transakcji między spółkami, która spowoduje kolejne przepływy wartości między nimi lub też przeniesienia/połączenia majątku.
Tak naprawdę spodziewam się jednego z dwóch scenariuszy:

a) połączenia MDB i Medicofarmy S.A. w jakimś horyzoncie czasowym. Wówczas mamy naprawdę ładny nowy twór BIOTECH średniej wielkości na giełdzie, co wygląda bardzo atrakcyjnie.

LUB

b) transakcji obciążających MDB a pozwalających spłacić zadłużenia Medicofarmy S.A.
W tym wypadku po tych zabiegach mielibyśmy 2 czystsze księgowo podmioty i MDB, które może być pod kreską na tyle, że znów zrobi się emisję (byc moze teraz z PP?) umoźliwiającą dalszy rozwój spółki. Spółki medyczne są na fali, nie byłoby z tym większego problemu. Jednakże wówczas MDB będzie takim eksperymentem przejmującym ryzyka finansowe pozostałych dwóch spółek. January by tak zrobił, ale Kilczewski moim zadniem raczej nie. On dba o renomę swojego nazwiska.

Który wariant jest bardziej realistyczny?
Moim zdaniem a). Dlaczego? Ano Prezes firmuje twarzą te podmioty i nimi zarządza. Ma opinię bdb managera, dbającego zarówno o wizerunek swój, jak i spółek. Zabieg wg. scenariusza a) oczyszcza mu Vitamę i łączy 2 spółki Medico- wzajemnie się uzupełniające biznesowo. Nagle tylnymi drzwiami dzięki Inbook porządkuje 2 podmioty pozagiełdowe, a potem nagle mamy bum: średniej wielkości atrakcyjny podmiot na giełdzie. Pytanie, czy nastąpi to po przejściu na GPW, czy też jeszcze na NC.
Prezes jest ambitny i jest wizjonerem. Ten scenariusz wpisuje się moim zdaniem w całość.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
MEDICOBIO 0,00% 1,27 2022-06-24 16:16:43
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.