Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  15,20 zł , zmiana od tamtej pory: 9,47%

Re: TORPOL MEGA ATRAKCYJNY NA TRUDNE CZASY

Zgłoś do moderatora
Nowa kasa na inwestycje zue. Teraz cpk przyspieszy !!!!

Morawiecki: Porozumienie ws. budżetu UE zakłada 160 mld euro dla Polski
2020-07-21 08:56:04 ISB News

Szefowie rządów, zgromadzeni na szczycie Rady Europejskiej osiągnęli porozumienie co do podziału środków budżetowych w kolejnej perspektywie finansowej 2021-2027. Zakłada ono ok. 160 mld euro dla Polski, w tym 125 mld euro w formie dotacji bezpośrednich, poinformował premier Mateusz Morawiecki.
morawiecki,Porozumienie,budżet,UE,160,mld,euro,Polska
(Fot. PiS/fb)
Negocjacje w ramach Rady Europejskiej trwały od czterech dni. Najwięcej dyskusji dotyczyło dystrybucji środków w ramach zaproponowanego przez Komisję Europejską pod koniec maja Funduszu Odbudowy i Rozwoju.

– Komisja Europejska i Rada Europejska razem z Grupą Wyszehradzką negocjowały najlepszy możliwy kontrakt dla całej Europy. Dla Polski to ok. 125 mld euro w dotacjach bezpośrednich – powiedział Morawiecki na konferencji w Brukseli.


>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl
Zaznaczył, że „te dotacje razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to ok. 160 mld euro dla Polski, a w cenach bieżących to ok. 750 mld zł„.

– To bardzo dobry zastrzyk na cele rozwojowe, zwiększone dotacje na cele rolne i na transformację energetyczną – podkreślił premier.

Poinformował, że Fundusz dotacyjny (dotacyjna część Funduszu Odbudowy i Rozwoju, która początkowo miała liczyć ok. 500 mld euro, ale została zmniejszona do 390 mld euro) został ograniczony o 22 proc., ale udział Polski w części dotacyjnej Funduszu zmniejszył się zaledwie o 3 proc.

Negocjacje dotyczyły kwoty 750 mld euro w ramach Funduszu Odbudowy i Rozwoju (w trakcie negocjacji zmieniono proporcje między częścią dotacyjną i pożyczkową z początkowych 500 mld euro do 250 mld euro na 390 mld euro do 360 mld euro) oraz kwoty 1,074 bln euro w ramach środków na kolejną perspektywę finansową UE.

Morawiecki zaznaczył, że w końcowej fazie negocjacji „udało się wynegocjować dodatkowo 600 mln euro”.

– W ostatniej […] rundzie negocjacyjnej jeszcze wynegocjowaliśmy 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój infrastruktury, po prostu na rozwój, bo są mniej zamożne niż inne regiony – powiedział.

Poinformował, że przy przyznawaniu środków „nie ma połączenia między tzw. praworządnością a środkami budżetowymi”.

– Nawet co więcej, uzgodniliśmy to ze służbami prawnymi mechanizm, który […] będzie podlegał walidacji Rady Europejskiej, a Rada Europejska to jednomyślność, to znaczy bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje – powiedział premier, nie podając szczegółów dotyczących tego mechanizmu.

– Nie zgadzam się na oskarżanie Polski o łamanie praworządności. Jesteśmy w nierównym dialogu z organami europejskimi. To dwa oddzielne tematy i utrzymaliśmy je w konkluzjach – dodał.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
TORPOL 0,60% 16,64 2021-06-17 17:02:57
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.