Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  46,44 zł , zmiana od tamtej pory: -8,10%

Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:)

Zgłoś do moderatora
Dnia 2023-03-23 o godz. 16:21 ~Tusk napisał(a):
> Dnia 2023-03-23 o godz. 15:55 ~szkopek napisał(a):
> > Tutaj OFE też mogą taka uchwałę złożyć, tylko od sp wszystko zalezy
>
> No właśnie. Zwróć uwagę, że prezes tłumaczy się, że nie spłaca 0,6 mld pożyczki, choć ma 7,6 mld zysku, bo pożyczka z PFR to tanie finansowanie. Tanie finansowanie? Być może, ale równocześnie bierze kredyt na 1,65 mld w banku komercyjnym, chociaż śpi na forsie. Po co brać ten kredyt 1,65 mld złotych, skoro w kasie 7,6 mld? Kredyt będzie drogi i go weźmie, ale 0,6 mld nie zamierza spłacić, choć ma i na spłatę pożyczki z PFR, i nie musi zaciągać nowego kredytu (ma 7,6 mld zysku) i jeszcze zostaną mu w kasie miliardy złotych. Gdzie tu sens? Nie ma żadnego. Sensowne wytłumaczenie moim zdaniem jest takie, że
> 1. Toczą się zakulisowe rozmowy z OFE w kwestii ważnej dla SP, a wypłata dywidendy z JSW jest argumentem przetargowym.
> 2. Kredy został wziety po to, żeby środki własne, 7,6 mld złotych, przeznaczyć na cos innego i nie mieć problemów z płynnością, gdyby takie się pojawiły. Gdyby prezes nie wział 1,65 mld kredytu, musiałby finansować działania spółki srodkami własnymi, które przecież ma.
> 3. Te 1,65 mld złotych środków własnych, które musiałby przeznaczyć na finansowanie działalności w przypadku braku kredytu, prezes będzie mógł spozytkowac inaczej. Jak? Na przykład na wypłate dywidendy, także dla OFE, które poprą działania SP na WZA JSW czy innje spólki, gdzie SP ma kontrole, ale mu brakuje głosów w istotnej uchwale (np. połącznie, jak to było w przypadku Lotosu)
> Czy tak gfaktycznie jest, tego oczywiście nie wiem, ale tłumaczenia prezes Cudnego nie trzymają się kupy i są sprzeczne z tym, co robi.

A dlaczego związki zawodowe JSW protestowały przeciwko wzięciu kredytu na 1,65 mld ? Przecież ten leżałby w ich interesie, bo w kasie byłoby więcej gotówki, np. na kolejne podwyżki: 7,6 mld + 1,65 mld to daje 9,25 mld złotych. Myślę, ze podejrzewają, że gotówki będzie jednak mniej. Kredyt zostanie przeznaczony na cele inwestycyjne, a część z owych 7,6 mld pójdzie na wypłatę sutej dywidendy, w tym dla OFE, które poprą na WZA w innej ważnej sprawie.
Czy taki scenariusz jest możliwy? Jest. A tłumaczenie prezesa w sprawie braku rekomendacji jest bezsensowne.:)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
JSW -4,75% 42,68 2023-09-25 17:04:29
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.