Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  5,34 zł , zmiana od tamtej pory: -24,72%

Re: reakcja rynku dość oszczędna

Zgłoś do moderatora
Żeby być dokładnym, to dywidendy nie odejmuje się od kursu. Kurs to informacja o ostatniej transakcji. Tylko transakcje tworzą kurs, wypłata dywidendy - nie. Natomiast o dywidendę pomniejsza się tzw. kurs odniesienia. Tzn. dwa dni sesyjne przed dniem dywidendy kurs zamknięcia będzie X, a na następnej sesji kurs odniesienia nie będzie jak zwykle X tylko X-0,06 . Ale to kurs odniesienia, a sam kurs to już będzie taki jakie będą transakcje. Jeśli spółkę ktoś chce kupować, to nie będzie patrzył na kurs odniesienia tylko czy warto kupić za tyle ile jest po stronie ofert sprzedaży.
Niemniej nagły spadek kursu odniesienia, może kogoś tam zaskoczyć i ktoś może spanikować i wywołać coś niedobrego. W tym sensie nagłe odjęcie dywidendy od kursu odniesienia może być niekorzystne jeśli jest ona wysoka. Ale to raczej na spółkach, gdzie jest dużo spekulacji.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
MIRBUD -1,47% 4,02 2021-10-19 12:46:46
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.