Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  43,10 zł , zmiana od tamtej pory: -35,03%

Re: PPK duże pieniążki tuż tuż

Zgłoś do moderatora
Bedziesz mial wzrost

Dziś ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. 
Rząd liczy, że nowy program zachęci Polaków do oszczędzania z myślą o dodatkowej emeryturze.
 Okazuje się jednak, że najszybciej na PPK zarobi... budżet państwa. Dlaczego? 
Polacy, którzy przystąpią do programu będą musieli płacić wyższy podatek! I to jeszcze w tym roku!

https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/podatek-od-ppk-zaplacisz-podatek-od-skladek-na-nowa-emeryture/sz5n334

Rząd  promuje nowy program i zapewnia, że dzięki składkom pracodawców i  dopłatom państwa, będzie on dla Polaków wyjątkowo korzystny.  
Pracujący musza zdać sobie jednak sprawę z dwóch rzeczy: po pierwsze wpłacając składkę będą dostawać mniejszą pensję do ręki. 
Po drugie, od składek pracodawców pracownik będzie musiał zapłacić jeszcze podatek dochodowy!

Osoba zarabiająca 5 tys. zł brutto, czyli w okolicy średniej krajowej dostaje dziś na rękę 3550 zł. Łatwo policzyć, że jeśli przystąpi do PPK będzie musiała zapłacić co najmniej 100 zł składki (2 proc.). 
Ale wypłata zmniejszy się jeszcze bardziej, ponieważ od składki pracodawcy trzeba zapłacić podatek – co najmniej 14 zł. Czyli w przypadku opłacania minimalnych składek przez pracownika i pracodawcę dostanie na rękę o 114 zł mniej, ale przy maksymalnych składkach (pracownik i pracodawca złożą się po 4 proc.) i będzie to aż o 236 zł mniej czyli 3314 zł 

Ile może zyskać państwo na PPK? 
W tym roku do programu przystąpią największe firmy zatrudniające w sumie 3,3 mln osób. 
Rząd liczy, że połowa przystąpi do PPK.
 To oznacza, że do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowo ok. 40 mln zł!
 Ale już w przyszłym roku, kiedy także mniejsze firmy będą musiały przystąpić do PPK, z kieszeni pracowników możewyparować nawet pół miliarda złotych!

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PKOBP 1,82% 28,00 2020-12-04 17:02:08
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.