Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  5,96 zł , zmiana od tamtej pory: 2,68%

Re: Obecna sprzedaż akcji to manipulowanie kursem

Zgłoś do moderatora
Dnia 2021-06-09 o godz. 20:30 ~Olo napisał(a):
> Tak moze byc, ale to tylko spekulacje. Po walnym dowiemy sie co dzieje sie w akcjonariacie. To moze byc ciekawe.

Na WZA nie spodziewam się pojawienia nowego akcjonariusza. Dlaczego? Dlatego, że w porzadku obrad nie ma punktu o zmianach w Radzie Nadzorczej, a tylko te mogą zapoczątkowac proces przejmowania władzy w zarzadzie. Ew. nowy, duzy akcjonariusz miał możliwośc zgłoszenia własnych punktów do porzadku obrad. Skoro tego nie zrobił, to albo nie istenieje, albo ma jeszcze za mało akcji, żeby przeprowadzić własna wolę na przykłąd w kwestii składu RN (odwołanie części luib wszystkich starych członków i powołanie własnych).
Jak wiesz, mam dwie teorie.
1. Akcje zbiera ZGI, która sprzeda je później w wezwaniach, dzieki czemu drobnica zostanie wykupiona za grosze, fundusze po 20 złotych za akcję, a w akcjonariacie zostana członkowie zarządu, a w kasie 70-90 mln złotych.
2. Akcje zbiera inwestor (branżowy?) w celu wrogiego przejęcia spółki. Jest to o tyle ułatwione (teoretycznie), że członkowie zarządu kontroluja oficjalnie ok. 13% akcji. W przypadku walki między członkami zarządu a nowym inwestorem, fundusze zachowają sie biernie, a zatem nowy inwestor musi zebrać ok 20+% akcji, żeby z dużą dozą prawdopodobieństwa skutecznie przepędzić członków zarządu z posad. Ja uważam, że jeśli ten scenariusz jest faktycznie realizowany, to rozgrywka nastąpi na NWZA, które nowy, duży akcjonariusz zwoła nie wcześniej niż wyjaśni się kwestia RT. Wtedy to w kasie spółki pojawią się dziesiątki milionów złotych, które wraz z innymi mniejszymi wpływami, pozwolą wykupić wszystkie obligacje. Przystąpienie nowego wspólnika do projektu RT pozwoli spółce kontynuować tę inwestycję lub sprzedać resztę udziałów. W sumie wg moich szacunków całość udziałów BBI w RT może być warta 100 mln złotych, ale na forum już pjawiają sie spekulacje, że mogą być warte nawet 120 mln złotych. I jedno, i drugie jest możliwe. Ja zakładam, że nowy akcjonariusz raczej sprzeda wszystkie udziały, gotówke przeznaczy na wykupienia obligacji (41 mln zótych) oraz na wypłatę dywidendy, np. 50 mln złotych, co dawałoby ok. 5 złotych na akcje. W ten sposób nowy, duzy acjonariusz zaraz po skutecznym przejeciu wałdzy, wycofałby dzieki wypłacie dywidendy, zainwestowany kapitał, czyli de facto przejałby władze za pieniadze wypracowane przez przejętą spółkę. :)
Czy takie wrogie przjęcie jest mozliwe? Moim zdaniem jest możliwe, ponieważ w ciagu 2,5 roku, od 2019 roku, wolumen obrotów do dziś wynosi ok. 4,7 mln akcji, czyli zebranie z tego wolumenu połowy, 2,35 mln akcji, dawałoby przewagę właścicielowi tych akcji na Walnym. Średnia cena transakcyjna na tym wolumenie obrotów wynosi ok. 4,3 złotych, więc taki pakiet 2,35 mln akcji kosztowałby w zakupie ok. 10,1 mln złotych. Za takie pieniądze można było teroetycznie przejąć kontrolę nad ogromnym majatkiem spółki, na który składaja się:
1. Udziały w RT o wartości szacunkowej 100 mln złotych
2. Gotówka z Złota44, nalezności, zwroty nakładów na RT w sumie, szacuje, 30-35 mln złotych
3. Pasaż Simonsa (po zamianie kina Wars) sacuję 30 mln złotych
4. Koneser (zysk) 130 mln złotych (podobno wg deklaracji prezesa na ostatnim WZA)
Razem daje to 290 mln złotych, a dług skonsolidowany wynosi obecnie 80 mln złotych, czyli po spłacie zobowiązan zostaje w kasie 210 mln złotych, w przypadku spieniężenia RT i Pasazu Simonsa.
Widać gołym okiem, że pokusa przejęcia wrogiego władzy w spółce była i jest ogromna, z korzyści astronomiczne, ponieważ nowy inwestor mógłby taką gotówkę zainwestować we własne przedsięwzięcia i projekty poprzez pozyczki dla własnego podmiotu, czy sprzedawania BBI różnych własnych aktywów. Widzimy, ze za >10 mln złotych można teoretycznie przsejąć kontrolę nad ogromna gotówka i dodatkowo błyskawicznie wycofac w formie wypłaty dywidendy zainwestowane w przejęcie BBI pieniądze.
tak jest moja spekulacja.:) Dobrej zabawy.:)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
BBIDEV 0,00% 6,12 2021-09-17 16:10:03
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.