Forum Giełda +Dodaj wątek

Re: Kolejne straten fabriken w drodze-kierunek 0.80gr

Zgłoś do moderatora
* Leszek Sadkowski OnetBiznes

Współpracownik redakcji OnetBiznes. Absolwent WDINP UW, pracował m. in. dla TVP TAI (Wiadomości), Prawa i Gospodarki, Rzeczpospolitej, agencji Interfax, dziennika Polska the Times.

* Najwięksi optymiści Europy. Małe firmy czekają na zmiany 20 gru, 16:23
* Manipulacje kursem akcji, czyli jak to się robi na giełdzie? 13 gru, 12:20
* Gospodarka: Kraj, który stracił pokolenie. O kogo chodzi? 13 gru, 10:34
* Emerytalna bieda, czyli czym może grozić likwidacja OFE? 3 gru, 13:54
* Upadek polskiego tytoniu. Czy branży grozi powolna śmierć? 25 lis, 10:34
* Matka-Polka pracująca. Czy młode mamy powinny wracać do pracy? 23 lis, 15:54
* 3 pytania o... giełdę 8 lis, 06:00
* Sesja na GPW może rozpocząć się neutralnie 7 paź, 09:04
* Wielki powrót giełdowych krezusów. Ile dało się z nimi zarobić? 29 wrz, 11:58
* Tam, gdzie praca najbardziej się opłaca. Gdzie emigrować za pracą? 23 wrz, 08:58

więcej

Premia za dołowanie

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce na spółce 08 Octava. Posłuchajmy byłego akcjonariusza (wypowiedź na forum):

- Jestem akcjonariuszem spółki 08 Octava. Wszystko wskazuje na to, że zarządowi tej spółki postawiono cel, by zbijał cenę akcji za wszelką cenę, bez względu na wyniki i potencjał firmy. Kurs akcji? Kto by sobie tym głowę zawracał. Zarządzającym nie zależy na wysokim kursie funduszu, a na jak najniższym. Dlaczego? Dlatego by średnia sześciomiesięczna była jak najniższa. Głośna jest sprawa o jawne zaniżanie wartości majątku firmy w sprawozdaniach finansowych. Np. grunty w centrum Wrocławia wyceniano poniżej 100 zł za m kw. Najpewniej wkrótce zostanie ogłoszone wezwanie na akcje spółki przez wiodącego akcjonariusza, by za czapkę śliwek skupić resztę akcji firmy, której majątek wycenia się na grubo powyżej 1 mld zł za wartość np. 40% obecnej kapitalizacji. Zarząd jest ubezwłasnowolniony przez głównego akcjonariusza. Ma w kasie ponad 250 mln zł i od 2 lat nic z tym nie robi. Czy KNF nie zna sprawy i nie widzi tej sytuacji?

Dzwonimy do KNF. Prośba o przesłanie e-maila z opisem sprawy.

Opisujemy zdarzenie tak jak przedstawił je były akcjonariusz, dodając, że dość podobna historia dzieją się również m. in. na akcjach spółek BBI Cap i NFI Jupiter, na których od wielu miesięcy trwa ewidentne zbijanie kursu kilkoma akcjami.

- Czy można przyjrzeć się sprawie i zareagować? Przecież to, co się dzieje jawnie łamie wszelkie zasady, z jakimi powinni stykać się inwestorzy, w których imieniu piszę.

Mija tydzień, 10 dni. Odpowiedzi z KNF-u brak.

Były akcjonariusz 08 Octava:

- Po tak dużym obrocie, jaki był dzisiaj na akcjach stawiam na przetasowania w spółkach satelickich Elliotta. Przy tej cenie transakcji (miała miejsce transakcja pakietowa – red.) z pewnością nie puścili papieru w obce ręce. Tu żadnych wzrostów nie będzie - na tej spółce od dawna dzieją się dziwne rzeczy - kurs ewidentnie jest manipulowany, według mnie po to, by uzyskać najniższą wartość sześciomiesięczną. Wyniki są manipulowane tak, by pokazać, że spółka nie osiąga dobrych wyników finansowych (np. tereny w centrum Wrocławia wyceniają na 82 zł jak pamiętam, a ich główny składnik majątku CH Magnolia, według ich koncepcji wyceny ma, jak pamiętam o 300 mln zł niższą wartość niż 2008 r.). Scenariusz będzie taki - spółeczka trochę urośnie o kilka groszy i wyrzucą większą ilość, by przestraszyć akcjonariat i sprowadzić kurs do przedziału ok. 2,40 i tak w kółko do całkowitego znudzenia tym papierem małych, bo duzi gracze wiedzą, co tu śmierdzi.

Dodajmy, że akcjonariuszem, który ma więcej niż 5 proc. udziałów w spółce, jest amerykańska grupa kapitałowa Elliott International. Posiada ponad 73 mln papierów, które dają jej 58-proc. udział w kapitale. Elliott w ramach wezwania kupował akcje po 8,3 zł. Obecnie spadły one poniżej 2 zł.

Sprawę opisywały nie raz media branżowe. „Parkiet” pisał, że pod koniec marca br. jeden z akcjonariuszy zagroził, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przez zarząd przestępstwa. - Chodziło o stosowanie praktyki konserwatywnego i ostrożnego wyceniania majątku firmy, w tym zwłaszcza Centrum Handlowego Magnolia Park we Wrocławiu oraz terenów do niego przylegających. Z kolei zarząd bronił się, twierdząc, że majątek wyceniła zewnętrzna firma Savills, która podobnie jak on nie miała żadnego interesu w tym, aby go zaniżać.

Octava wycenia swoje aktywa na ponad 1 mld zł, a jej obecna wartość rynkowa to ok. 250 mln zł. Dziwne? Bardzo.

Autor: Leszek Sadkowski Źródło: OnetBiznes

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
08OCTAVA 0,00% 1,03 2021-12-03 15:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.