Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  3,77 zł , zmiana od tamtej pory: -35,39%

Re: Grubahu akbar !

Zgłoś do moderatora
A pompa do ilu. Bo do 4zeta to żadna pompa

tu może i być 10+ , giełda odleciała na świecie.
oderwała się od gospodarki .

"Wskaźnik Warrena Buffetta, nazywany też Wilshire 5000, to relacja wartości rynkowej amerykańskich spółek do nominalnego PKB Stanów Zjednoczonych i stosowany do prognozowania bessy giełdowej wynikającej z przewartościowania spółek giełdowych. Po jego wrześniowej aktualizacji dobijamy do 200%. Oznacza to, że akcje są wycenione 2 razy wyżej, niż nominalne PKB USA. "

szaleństwo dodruku trwa .

A tu o Polsce:

wskaźnik Buffetta dla GPW. Kapitalizacja polskiej giełdy mierzona indeksem WIG to ok. 1,04 bln zł. Z kolei nasz PKB w 2020 roku to 607 mld dolarów. Przyjmijmy dla uproszczenia kurs dolara ok. 3,7 zł. Nasz nominalny PKB w 2020 roku to ok. 2245,9 mld zł, czyli ok. 2,25 bln zł. Aby obliczyć sobie realny PKB (wskaźnik Buffetta chyba wykorzystuje nominalny GDP, ale bądźmy realistami i uwzględnijmy zmianę cen), musimy użyć deflatora PKB. Metodologię obejrzysz na poniższym filmie.
dla Polski i polskiego PKB znalazłem ostatni odczyt deflatora PKB na poziomie 112,3. Musimy teraz PKB nominalny podzielić przez deflator PKB, aby dostać realny PKB. Wynosi:
2,25 bln zł / (112,3 / 100) = 2,25 bln zł / 1,123 = 2,00 bln zł
Nasz realny PKB to 2 bln zł, a wskaźnik Buffetta wynosi w takim układzie:
1,04 bln zł / 2 bln zł = 0,52
Jest więc mniej więcej na tym samym poziomie, co wskaźnik dla Wall Street w dołku kryzysu finansowego 2008/9. Jeśli użyjemy nominalnego PKB, to dostaniemy wskaźnik 0,46. Niezależnie, czy będzie korekta WIG20, czy testowanie dołków z marca 2020, nasz rynek jest bardzo atrakcyjnie wyceniany nie tylko przez pryzmat wskaźników fundamentalnych, ale też w relacji do naszej gospodarki. Dobre miejsce do długoterminowego inwestowania i niezły fundament pod kolejną hossę.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
TAURONPE 2,14% 2,43 2022-01-25 17:03:01
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.