Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,25 zł , zmiana od tamtej pory: -30,10%

Re: głupota w UE lub ruska agentura trzymają się świetnie>> timermans

Zgłoś do moderatora
nie masz racji
podaję link żebyś też nie pisał propagandy w stylu rządzących

https://www.money.pl/gospodarka/transformacja-energetyczna-miliardy-ze-sprzedazy-uprawnien-do-emisji-co2-6695775656307296a.html

W ciągu 7 lat, 2013–2020 rokiem polski budżet zyskał ponad 34 mld zł na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Pieniądze mogły zostać lepiej wykorzystane - pisze "Rzeczpospolita". Tymczasem szły głównie na rekompensaty np. za zamrożenie cen energii.

System handlu uprawnieniami do emisji CO2 zakłada, że państwa członkowskie połowę środków ze sprzedaży uprawnień wykorzystywały na cele środowiskowe. Jak pisze "Rzeczpospolita", mimo że do tej pory UE nie kwestionowała polskich wydatków, to pieniądze mogły zostać znacznie lepiej zagospodarowane.
A mowa o całkiem pokaźnej kwocie. Na przestrzeni lat 2013–2020 polski budżet zyskał ponad 34 mld zł na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Jak zostały wydane te pieniądze?

Na przykład na rekompensaty za zamrożone ceny energii. Tak było choćby w 2019 r. Wówczas sprzedaliśmy uprawnienia za ponad 10,8 mld zł, z tego 4,6 mld zł trafiło do powstałego wówczas Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
Reszta środków, jak wskazuje dziennik, trafiła na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Około 1,1 mld zł przeznaczono na tzw. fundusz zielonych inwestycji i sfinansowały m.in. program "Mój prąd". Pozostałe 5 mld zł trafiło do budżetu państwa.

tylko ile dostała PGE za zamrożenie cen energii?

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PGE -6,29% 6,47 2022-09-26 16:49:53
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.