Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  79,00 zł , zmiana od tamtej pory: -10,13%

Re: Emisja z prawem poboru czy bez?

Z tym ~1 MLD do obracania to trochę przesada: przy obecnym kursie mamy 3.6 mld kapitalizacji + 1 mld z nowej emisji daje 4.6 mld * 17,36% daje łącznie 800 mln zł w rękach fundów i free floatu, do tego myślę, że jednak trzeba zakładać, że fundy swoje akcje będą trzymać zaparkowane, więc w rękach free floatu do obrotu pozostaje jakieś 200 mln zł. Niby nie mało, ale tak jak pisałeś w innym temacie płynność siądzie nam jeszcze bardziej.

Na gorąco sobie myślę, że ta emisja z grubsza nie jest niczym negatywnym sama w sobie (poza tym że to kolejny plaskacz w twarz mniejszościowym, zarząd pokazuje, że po idzie po trupach do ściągniecia PEP z giełdy) w dłuższej perspektywie, PEP nadal na giełdzie, główni akcjonariusze wykładają gross kasy na rozwój a my dalej jedziemy a nimi na tym samym wózku. Tyle że w krótszym terminie różnica ceny nowej emisji a obecnego kursu jest bardzo duża (79/47 to prawie 70% różnicy), więc kurs pewnie na to zareaguje. No więc w głowie pojawia się pytanie:

Skąd w ogóle kwota 47zł/akcję nowej emisji biorąc pod uwagę kodeks spółek handlowych? Średnia cena akcji z 6 ostatnich miesięcy 66,87zł; z ostatnich 3 miesięcy 77,23zł - grają na wystraszenie niezorientowanych, ten przepis nie ma mocy w przypadku braku PP? Co mi umyka?

Pytanie co zrobią fundusze - do tej pory ładnie stawiały się głównym, więc można zaryzykować zakład, że tym razem będzie tak samo, tym bardziej że zagranie z prawem poboru jest wręcz zaproszeniem do konfrontacji - o ile wezwanie było ofertą (zapłacimy wam X za wasze akcje), o tyle teraz teraz brak PP jest policzkiem (dostaniecie gówno, zmniejszymy wasz udział na siłę, przy okazji zbijemy wam kurs, a tak w ogóle to nie potrzebujemy wcale aż tak dużo kasy). Na gorąco myślę, że zaskarżenie tego jest wręcz obowiązkiem fundów, nawet jeżeli nie będą chciały realizować swojego PP, inaczej działałyby przeciwko interesowi swojemu i klientów.

INFO, piszesz, że "nie ma żadnego zagrożenia że czeka nas emisja akcji w 2021 albo 2022" - jeśli dobrze rozumiem, uważasz podobnie do mnie, czyli że fundy tego nie puszczą, ale będę wdzięczny jeżeli rozwiniesz myśl. :)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PEP 1,00% 71,00 2021-09-24 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.