Forum Gospodarka i polityka +Dodaj wątek

Re: Dlaczego PiS na to Pozwala ?

Zgłoś do moderatora
Dnia 2023-06-04 o godz. 12:34 ~Szok napisał(a):
> Dnia 2023-06-04 o godz. 09:05 ~Isa napisał(a):
> > Taki to marsz bolszew.
>
> Liljla może ty coś wskórasz

>https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AA11m472.img?w=36&h=36&q=60&m=6&f=png&u=tPortal i.pl
> Obserwuj
> Szokujące doniesienia "Spiegla". Emerytowani niemieccy piloci wojskowi szkolą pilotów chińskiej armii
> Autor: Aleksandra Jaros • 11 godz. temu

>https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AA1c5Y2k.img?w=534&h=334&m=6
> Szokujące doniesienia "Spiegla". Emerytowani niemieccy piloci wojskowi szkolą pilotów chińskiej armii© Dostarczane przez Portal i.pl
> Niemiecki minister obrony interweniuje
> Jak ustaliły tygodnik "Spiegel" i telewizja ZDF, byli piloci wojskowi z Niemiec od kilku lat szkolą pilotów myśliwców w Chinach.
> W sobotę niemiecki minister obrony Boris Pistorius spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Shangfu na marginesie forum bezpieczeństwa Shangri-La w Singapurze, gdzie zażądał "natychmiastowego zakończenia tych szkoleń".
> Pistorius "jasno dał do zrozumienia, że Berlin uważa za niedopuszczalne, aby byli piloci niemieckich sił zbrojnych przekazywali swoją wiedzę chińskim pilotom" – relacjonuje tygodnik. Spotkanie ministrów zamiast planowanych pierwotnie 30 minut trwało ponad godzinę.
> W ocenie Pistoriusa, była to otwarta rozmowa, podczas której "wyraźnie wyrażono różnice zdań między Berlinem a Pekinem". "Chiński minister obrony zareagował bardzo ostrożnie", ale nie zakwestionował, że chińskie siły powietrzne zatrudniały trenerów z Niemiec – dowiedział się "Spiegel".
........................................................................................................................................................................................................................
Jak dowiedział się "Spiegel", niemieccy piloci wojskowi po przejściu na emeryturę byli rekrutowani przez 'pozornie nie budzące podejrzeń firmy" z RPA czy Nowej Zelandii, a następnie wysyłani do Chin. "Ich roczne wynagrodzenie za pracę w Chinach w niektórych przypadkach mogło być nawet sześciocyfrowe" – podkreślił tygodnik.
"Najwyższy czas, aby ta niemiecka naiwność się skończyła. Fakt, że emerytowani żołnierze sił powietrznych szkolą pilotów myśliwców w Chinach, jest absurdem i nie możemy tego zaakceptować" – skomentowała przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP).
Zaapelowała także o szybkie zaostrzenie przepisów Bundeswehry, dotyczących emerytowanych żołnierzy tak, aby mogli pracować jako szkoleniowcy wyłącznie w armiach krajów NATO i ze strategicznymi partnerami.
Chiny mogły poznać tajne informacje wojskowe m.in. NATO
O sprawie szkoleń chińskich pilotów poinformowały w piątek "Spiegel" oraz ZDF. Z ustaleń tych mediów wynika, że służby bezpieczeństwa 'uważają za bardzo prawdopodobne", że dzięki temu procederowi piloci w Chinach mogli poznać tajne informacje wojskowe – np. rozlokowanie sił Bundeswehry i NATO, "a nawet przećwiczyć scenariusze ataku, które byłyby pomocne przy chińskim ataku na Tajwan".