Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  2,90 zł , zmiana od tamtej pory: 3,45%

Re: Co zawiera portfel Carpathii? Warto się przyglądać

Zgłoś do moderatora
Środki uzyskane ze sprzedaży akcji spółek Bittnet oraz Medlife w pewnej części przeznaczono na inicjację kolejnej inwestycji. Selekcję ograniczono do największych podmiotów notowanych na giełdzie w Bukareszcie, mogących zapewnić odpowiednią płynność, pozwalającą na zamknięcie inwestycji w ciągu jednego dnia sesyjnego. Ostatecznie, wybór padł na Fondul Proprietatea, spółkę stanowiącą fundusz inwestycyjny powstały w celu zwrócenia obywatelom własności skonfiskowanych przez rząd komunistyczny. Jego aktywa obejmują istotne pakiety akcji w największych spółkach notowanych na BVB, jak i kontrolowanych przez rumuński Skarb Państwa spółkach niepublicznych. Portfel spółki uzupełniają prawa własności w nieruchomościach komercyjnych. Zarządzany przez zespół inwestycyjny z Franklin Templeton Investments fundusz  charakteryzuje dość wyraźne niedowartościowanie (wycena rynkowa implikuje kilkunastoprocentowe dyskonto względem wartości księgowej aktywów inwestycyjnych).
Warto podkreślić, że nie jest to fundusz pasywny. Ze względu na wdrażanie wysokich standardów nadzoru właścicielskiego, zarządzający Fondul Proprietatea skutecznie zwalczają korupcję oraz zwiększają efektywność na poziomie operacyjnym i finansowym w spółkach portfelowych.
Nabycie akcji Fondul Proprietatea pozwala Carpathii na uzyskanie ekspozycji na największe rumuńskie podmioty i wykorzystanie tym samym niezłej koniunktury na parkiecie w Bukareszcie. Co istotne, wyczucie momentu inicjacji inwestycji było bardzo dobre, ponieważ już zaczęła na siebie zarabiać. W czerwcu, w drodze transakcji zawieranych na głównym parkiecie giełdy BVB, Carpathia nabywała akcje FP przy średniej cenie nabycia 1,035 RON. Na dzień dzisiejszy kurs wynosi 1,10 RON, co implikuje stopę zwrotu na poziomie +6,3%.
Spółki utrzymywane w portfelu Carpathii z rynku NewConnect poruszały się w czerwcu w trendzie bocznym i tym samym nie miały istotnego wpływu na wartość inwestycji.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
CARPATHIA 0,00% 3,00 2022-05-19 10:24:37
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.