Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  97,40 zł , zmiana od tamtej pory: 29,47%

Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy?

W tym tygodniu zabrałem się za rozliczenie podatku od dywidendy CEZ z zeszłego roku i... nie jest to wcale takie proste jeśli naliczyli Wam 35% podatku (polecam unikać eMaklera, bo to zakrawa o kpinę, że przez ich lenistwo traci się kasę).
Już po wypłacie możesz to załatwić samodzielnie poprzez zwrot z Urzędu Skarbowego w Czechach, ale trzeba pobrać potwierdzenie z KDPW o posiadanych akcjach (koszt ok 800zł) i pewnie jakiegoś pośrednika w Czechach do załatwienia sprawy w Urzędzie po Czesku - w moim przypadku nieopłacalne (około 500 akcji)
Zdroworozsądkowo przy rozliczeniu nie płacisz już nic, bo i tak zapłaciłeś 16% więcej niż powinieneś - ale tu jest Polska i ze zdrowym rozsądkiem nie ma to nic wspólnego.
W PIT-38 musisz wykazać całkowity zysk z dywidendy, ale zgodnie z "Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami" (swoją drogą idealnie pasuje ta nazwa w mojej sytuacji) możesz w PIT wykazać jedynie 5% podatku zapłaconego w Czechach (info z Krajowej Informacji Skarbowej telefonicznie, a nie mogłem uwierzyć, więc wysłałem pytanie inną drogą i taką samą odpowiedź dostałem).
Zgodnie z tym trzeba jeszcze DOPŁACIĆ 14% w urzędzie skarbowym w Polsce - więc de facto płacisz 35% + 14% = 49% podatku! !!!

W związku z tym dzisiaj spontanicznie pozbyłem się wszystkich akcji i będę się trzymał z daleka od czeskich spółek (przynajmniej zakupowanych przez mBank. Rozmawiałem z infolinią eMakler, czy jest szansa ten problem rozwiązać w tym roku jak będzie dywidenda, ale Oni nie widzą w tym żadnego problemu i uważają, że rozliczenia z Urzędem Skarbowym ich nie dotyczą.
Trochę się rozpisałem, ale może ktoś zwróci uwagę, że to bandyctwo też jego dotyka.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
CEZ 0,32% 126,10 2021-09-21 15:57:52
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.