Forum Gospodarka i polityka +Dodaj wątek

Przyszłość to już nie tylko auta elektryczne ale samochody autonomiczne

Zgłoś do moderatora
Czyli sterowane bez udziału człowieka.
Na tym polu rozegra się bezpardonowa walka największych gigantów z branży motoryzacyjnej.

TESLA chyba na razie prowadzi w tej rywalizacji.

Wszystkie nowe samochody Tesla potrafią już jeździć bez udziału kierowcy.
Każdy samochód opuszczający fabrykę Tesla Motors jest już wyposażony w pełny osprzęt do jazdy autonomicznej. Zaś w przyszłym roku Elon Musk chce zaprezentować jak samochód Tesla jedzie od wybrzeża do wybrzeża USA bez udziału kierowcy, włączając w to bezobsługowe ładowanie na trasie.
 Tesla Motors zapowiedziała , że wszystkie aktualnie produkowane samochody będą mogły jeździć bez udziału kierowcy. Zarówno po ulicach miast, jak i autostradach. Na koniec kierowca będzie mógł wysiąść pod samym wejściem do firmy, czy domu, a samochód samodzielnie odjedzie i zaparkuje na najbliższym miejscu parkingowym. Aby je znaleźć odczyta też znaki drogowe, upewniając się że parkowanie jest możliwe.

Filmik z jazdy
https://vimeo.com/188105076
https://www.youtube.com/watch?v=hxIqeN0MCAA&list=TLPQMDcxMTIwMTkPWMuRWvKi_w&index=2

Filmik z parkowania na wesoło :)
https://www.youtube.com/watch?v=0kRArbNfOGA

Elon Musk zdradził także, że na koniec przyszłego roku Tesla planuje, by ich samochód przejechał od jednego, do drugiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych bez udziału kierowcy. Włączając w to konieczne po drodze ładowanie na stacjach Supercharger.

Filmik z ładowania bezobsługowego Superchargerm
https://www.youtube.com/watch?v=uMM0lRfX6YI

Filmik z ładowania w domu :)
https://www.youtube.com/watch?v=lSMG9XlpsbY

System autonomicznego sterowania wykorzystuje 8 kamer oraz 12 czujników ultradźwiękowych. Pozwala to na ciągłe śledzenie otoczenia dookoła auta do 250 metrów. Dzięki poprawionym czujnikom samochód potrafi też wykrywać obiekty z dwukrotnie większej odległości, niż poprzednia wersja Autopilota. Zamontowany z przodu radar dzięki dodatkowym danym może teraz obserwować otoczenie nawet podczas intensywnego deszczu, mgły, pyłu i samochodów znajdujących się przed autem.
Aby przetworzyć te wszystkie dane nowe samochody wyposażone zostały w 40 krotnie wydajniejszy komputer pokładowy.
Do końca przyszłego roku system autonomiczny ma być dwa razy bardziej doświadczony, niż najlepsi kierowcy na świecie. Dzięki temu Tesla Motors chce stać się pierwszą firmą, której samochody nie ulegają wypadkom. Będzie to możliwe, gdyż autopilot uczy się jak pokonywać daną trasę z każdym przejechanym kilometrem dowolnego auta z systemem Autopilot. Do tej pory właściciele takich samochodów pokonali łącznie ponad 300 mln km.

Ale pozostali też nie zasypiają gruszek w popiele . VW , Ford , Hyundai również inwestują krocie w tą technologię
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl