Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  7,27 zł , zmiana od tamtej pory: 6,33%

Przychodzi Chrzanowski do Kowalczyka i Solorza

Zgłoś do moderatora
Przychodzi Chrzanowski do Kowalczyka
Szybko okazało się, że Kowalczyk w radzie żadnego z banków Czarneckiego nie zasiada, ale... znajduje się w radzie nadzorczej Plus Banku, należącego do jednego z najbogatszych Polaków Zygmunta Solorza.
 
Zapytany przez TVN24 w jaki sposób trafił do RN Plus Banku, odpowiedział wprost: - Zostałem zapytany przez pana Marka Chrzanowskiego, czy chciałbym wejść w skład rady nadzorczej Plus Banku. Wyraziłem na to zgodę. To była pierwsza propozycja z jego strony.

 
Propozycja dla Kowalczyka miała paść ze strony Chrzanowskiego w "marcu lub kwietniu" 2018 roku. Do RN banku prawnik trafił zaś w drugiej połowie lipca.
 
Wyjaśnienie Kowalczyka z rozmowy z TVN nie jest spójne z jego wypowiedziami dla "GW", w których prawnik przekonywał, że prezes KNF nie polecał do go banku Solorza i że nigdy nie rozmawiał na ten temat z Chrzanowskim.
 
Tymczasem właściciel Plus Banku w oświadczeniu na ten temat zaznaczył, iż Kowalczyk był traktowany w radzie nadzorczej jako "przedstawiciel KNF-u". Według prawnika jednak z punktu widzenia prawa taka funkcja w radach nadzorczych nie występuje.
 
Grzegorz Kowalczyk potwierdził także w rozmowie z TVN24, że przez kilka miesięcy zasiadał w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych. Zapytany, w jaki sposób się to stało, odparł podobnie jak w przypadku Plus Banku: - Zostałem zapytany przez pana Marka Chrzanowskiego, czy chcę zasiadać.
 
Zaznaczył też, że będzie przesłuchiwany w związku z aferą KNF. - Ja oczywiście zgłoszę się na każde żądanie i wyjaśnię wszystko - zadeklarował. Dodał też, że "nigdy nie miał kontaktu z panem Czarneckim", a o całej aferze dowiedział się z mediów.
 
Co ważne, tego samego dnia, kiedy TVN rozmawiał z Kowalczykiem - 15 listopada - premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Pradze oświadczył w odpowiedzi na pytanie dziennikarza Reutersa, że... to Narodowy Bank Polski rekomendował PKO BP, aby to Kowalczyka bank zgłosił na posadę w radzie nadzorczej GPW.
 
Premier przebywał w Czechach cały dzień, mógł więc nie wiedzieć o wywiadzie TVN24 z Kowalczykiem, ale skąd informacje o rzekomym udziale NBP w całym procesie - tego premier nie wyjaśnił dziennikarzom.
 
Grzegorz Kowalczyk był sekretarzem rady nadzorczej spółki GPW z rekomendacji PKO BP. Bank, zapytany przez "Wyborczą" o to, dlaczego rekomendował do RN GPW akurat Kowalczyka, odpowiedział jedynie, że "kandydat uzyskał poparcie akcjonariuszy reprezentujących ponad 80 proc. głosów na WZA GPW".
 
Przypomnijmy, że Kowalczyk pojawił się w całej aferze w kontekście oferty, jaką miał złożyć Leszkowi Czarneckiemu były szef KNF Marek Chrzanowski. Chrzanowski miał oferować "przychylność" w zamian za posadę dla wskazanego prawnika, którego płaca opiewałaby na 1 proc. wartości banku, czyli ok. 40 mln złotych. Według "Gazety Wyborczej" chodziło właśnie o Grzegorza Kowalczyka.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ZEPAK -0,64% 7,73 2018-12-14 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl