Forum Giełda +Dodaj wątek

Prezydent Nicolas Sarkozy zachęca do kupowania akcji. We wtorek inwestor

Zgłoś do moderatora
Prezydent Nicolas Sarkozy zachęca do kupowania akcji. We wtorek inwestorzy nawet go posłuchali.
Rząd francuski zdecydował wczoraj o dokapitalizowaniu sześciu banków sumą 10,5 mld EUR. W tej grupie znalazły się trzy giełdowe instytucje - Societe Generale, Credit Agricole i BNP Paribas - w zamian za objęcie w nich udziałów. To kolejny zastrzyk dla instytucji finansowych w ramach programu pomocy, ogłoszonego przed 10 dniami przez szefów największych unijnych gospodarek. Zgodzili się oni na wpompowanie w system bankowy nawet 1,3 biliona euro w formie gwarancji, pożyczek i dokapitalizowania.

Ostatnie posunięcia są dobrze oceniane przez przedstawicieli branży. Dlatego jest szansa, że rynek kredytowy rzeczywiście z czasem się odblokuje. Potwierdzeniem jest konsekwentny spadek stawek LIBOR i EURIBOR (oprocentowanie pożyczek, udzielanych sobie przez banki). Ta ostatnia spadła wczoraj do wartości notowanych przed upadkiem amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Wreszcie rosną notowania banków. Akcje Societe Generale, Credit Agricole i BNP Paribas drożały wczoraj na giełdzie w Paryżu od 8 do 11 proc. W górę poszedł też indeks branżowy DJ Euro Stoxx Banks, skupiający 39 europejskich banków.

W interwencji nie chodzi tylko o ratowanie banków, choć wczoraj prezydent Francji Nicolas Sarkozy jasno dał do zrozumienia, że w interesie obywateli krajów Unii leży to, by kontroli nad osłabionym sektorem finansowym nie przejęli "zagraniczni drapieżcy". I wezwał inne państwa do aktywnego wspierania rodzimych firm finansowych. Przypomnijmy - w ostatnich dniach znaczącym akcjonariuszem włoskiego Unicredit stał się rząd Libii, która jeszcze niedawno uważana była za kraj wspierający terroryzm.

Przedstawiciele francuskiego banku centralnego podkreślają, że głównym celem pomocy nie jest pokrycie przez państwo kosztów bałaganu, jaki zrobili bankierzy, ale uchronienie gospodarki przed zgubnymi skutkami zakręcenia kurka z kredytami. Banki zostały więc zobowiązane do zwiększenia akcji kredytowej. Czas nagli, bo według szacunków niektórych analityków druga gospodarka Europy (a przy okazji drugi - po Niemczech - odbiorca towarów eksportowanych z Polski) wchodzi w recesję. Perspektywy na kolejny rok też nie są optymistyczne i małe są szanse na to, by udało się wykonać rządową prognozę jednoprocentowego wzrostu PKB w 2009 r. Niemcy - największy klient polskich eksporterów (z udziałem 24 proc.) - ma w przyszłym roku rosnąć w tempie zaledwie 0,2 proc. Jeszcze pół roku temu spodziewano się wzrostu 1,2 proc.

Agencja Bloomberg obliczyła, że suma kapitału, uzyskanego przez europejskiej instytucje finansowe od inwestorów i rządów od początku kryzysu (266,5 mld USD), o kilkanaście procent przekroczyła już kwoty, jakie banki straciły lub odpisały. Czas najwyższy, by pomoc zaczęła przynosić realne wyniki.


Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
UNICREDIT -0,37% 36,00 2021-01-22 09:09:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.