Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,84 zł , zmiana od tamtej pory: -2,38%

Pozytywnie nastawiony

Zgłoś do moderatora
Skup własnych akcji jest formą kreowania dodatkowej wartości dla akcjonariuszy w sytuacji, kiedy firma ma nadwyżki gotówki, a przy tym z jakichś względów nie może ich przeznaczyć na inwestycje. Buyback ma sens, i przynosi wartość akcjonariuszom, tylko wtedy, kiedy jest przeprowadzany w sytuacji faktycznego niedowartościowania spółki . Zazwyczaj jednak, najwięcej programów skupu akcji własnych ogłaszanych jest faktycznie w okresach giełdowej dekoniunktury, tak, że liczba ogłoszonych programów buyback może być, do pewnego stopnia, traktowana jako wskaźnik giełdowej koniunktury.
Celem skupu może być potrzeba reanimacji obrotu na akcje spółki (ponowne zainteresowanie spółką inwestorów i analityków), lub chęć zmiany struktury kapitałowej czy własnościowej. Może być to obrona przed wrogim przejęciem (co w sytuacji tanich akcji, oraz dużej ich ilości, wydaje się bardzo prawdopodobne). Jakikolwiek by nie był prawdziwy cel zarządu, to decyzja o przeprowadzeniu wykupu bardzo często skutkuje wzrostem wolumenu obrotu tymi akcjami (rynek pozytywnie odczytuje wiarę i determinację zarządu).  
Jak reagować w sytuacji, kiedy spółka, której akcje znajdują się w naszym portfelu, ogłasza buyback? Jeżeli akcje kupiliśmy w celu ich szybkiej odsprzedaży, to taki stan rzeczy, będzie dla nas świetną okazją do zbycia akcji po atrakcyjnej cenie. Jeżeli nie mamy ochoty pozbywać się akcji, to i tak zyskamy na długofalowym wzroście kursu. Zatem, tylko się cieszyć.
  • Pozytywnie nastawiony Autor: ~hanys

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
RONSON 0,61% 0,82 2020-02-25 14:43:37
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.