Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  11,80 zł , zmiana od tamtej pory: -45,59%

Pacjenci z chorobami wątroby powinni się szczepić przeciw COVID-19

Zgłoś do moderatora
W klinice, w której leczymy kilka tysięcy pacjentów z chorobami wątroby, w dość szybkim tempie nabieramy własnego doświadczenia. Oczywiście, choroby wątroby to pojęcie bardzo szerokie, zawierające w swoim spectrum zarówno bezobjawowych pacjentów ze stłuszczeniem wątroby, jak i chorych w bardzo ciężkim stanie, np. ze zdekompensowaną marskością wątroby. Osobną grupę stanowią tu również osoby po transplantacji wątroby, a mamy ich pod opieką ok. 2 tysięcy.

Jak wykazały duże badania amerykańskie, ryzyko zakażenia u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby jest istotnie wyższe niż w ogólnej populacji. Istotną proporcję w tym badaniu stanowili pacjenci z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Ocenia się, że aktualnie w Stanach Zjednoczonych ten problem dotyczy ok. 80 mln mieszkańców.

https://pulsmedycyny.pl/pacjenci-z-chorobami-watroby-powinni-sie-szczepic-przeciw-covid-19-1113229

Prowadzone na modelach zwierzęcych w nowym wskazaniu NASH – niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby. Wyniki badań leku w modelu NASH potwierdziły pozytywny, istotny wpływ na kluczowe parametry rozwoju niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Dodatkowo lek 1-MNA wykazał działanie przeciwłóknieniowe, podała spółka.
Badanie przedkliniczne leku 1-MNA na modelu zwierzęcym we wskazaniu NASH było prowadzone od kwietnia br. w japońskim ośrodku badawczym w Tokio. Celem badania było ustalenie efektywnej dawki leku 1-MNA pod przyszłe badania kliniczne fazy IIB. Kolejnym krokiem Pharmeny będzie przygotowanie protokołów badawczych i ich prezentacja przemysłowi farmaceutycznemu.
„Wyniki badań naszego leku w nowym wskazaniu chorobowym, które dziś otrzymaliśmy od partnera, wyszły bardzo pozytywnie. Lek wykazał aktywność działania w jednostce NASH w ustalonych dawkach przyjętych do badań na modelu zwierzęcym. Dodatkowo lek wykazał pozytywne działanie w obniżaniu zwłóknienia wątroby. Biorąc pod uwagę wyniki, jakie otrzymaliśmy w NASH, a także istotny wpływ leku 1-MNA na markery stanu zapalnego (wyniki z II fazy badań klinicznych) możemy stwierdzić iż 1-MNA jest obiecującym kandydatem na lek w omawianym wskazaniu oraz w leczeniu zwłóknienia wątroby” – powiedział prezes Pharmeny Konrad Palka, cytowany w komunikacie.
  • Pacjenci z chorobami wątroby powinni się szczepić przeciw COVID-19 Autor: ~wuj

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PHARMENA -0,31% 6,42 2022-05-23 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.