Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  58,70 zł , zmiana od tamtej pory: 12,40%

ORLEN - WAŻNY GRACZ NA NORWESKIM SZELFIE KONTYNENTALNYM.

Zgłoś do moderatora
ORLEN - WAŻNY GRACZ NA NORWESKIM SZELFIE KONTYNENTALNYM.

Do 2030 roku ORLEN chce zwiększyć wydobycie gazu z dotychczasowych 7,7 mld do 12 mld m sześc. Połowa surowca będzie pochodzić ze złóż w Norwegii. Koncern jest coraz bardziej aktywny na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – do tego stopnia, że należąca do niego spółka PGNiG Upstream Norway plasuje się pod względem zasobów oraz produkcji ropy i gazu w pierwszej dziesiątce firm spośród prawie 30 prowadzących aktywną działalność na Szelfie.

Obecnie Grupa ORLEN dysponuje w Norwegii udziałami w 91 koncesjach. Ich łączne zasoby wydobywalne to 346,6 mln boe (boe to jednostka energii otrzymana ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej). W 2022 r. Grupa prowadziła wydobycie na 18 norweskich złożach, z których pozyskiwała ponad 88 tys. boe dziennie. Aktywne działania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym umożliwią realizację ambitnych planów i zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż gaz trafia do naszego kraju. Przedstawiamy kilka najnowszych projektów ORLENU realizowanych na Szelfie.

Grupa ORLEN zwiększa wydobycie gazu ziemnego
W I kwartale br. Grupa ORLEN aktualizowała strategię poprzez zapowiedź zwiększenia wydobycia własnego gazu ziemnego w kraju i za granicą do ok. 12 mld m sześc. w roku 2030. Połowa wolumenu ma pochodzić ze złóż zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Norwegia jest dla firmy strategicznym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o rozwój wydobycia gazu ziemnego. Silna pozycja w połączeniu z kompetencjami umożliwia koncernowi efektywne zarządzanie portfelem koncesji, a tym samym skuteczną realizację strategicznego celu. Jest nim dwukrotne zwiększenie produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Do końca 2030 r. produkcja własna tego surowca z naszych norweskich złóż ma wzrosnąć do 6 mld m sześc. gazu rocznie.

W ostatnim kwartale 2022 r. wydobycie norweskich spółek z Grupy ORLEN osiągnęło 88 tys. baryłek dziennie. W całym 2022 roku koncern wyprodukował ze swoich norweskich złóż 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego, co odpowiadało ponad 20 proc. ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski na ten surowiec.

W najbliższych pięciu latach Grupa ORLEN planuje zainwestować na Szelfie ok. 3 mld dolarów. Gaz produkowany w Norwegii jest przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Koncern dąży do tego, aby jak największa część gazu transportowanego tą drogą pochodziła z własnego wydobycia.

CZYTAJCIE DALEJ:

https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/11406178/orlen-wazny-gracz-na-norweskim-szelfie-kontynentalnym.html

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PKNORLEN 0,79% 65,98 2024-02-27 17:01:30