Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  7,49 zł , zmiana od tamtej pory: -19,81%

Orange Polska zwiększa zysk

Zgłoś do moderatora
https://bbcdn.go.eu.bbelements.com/creatives/cdn29023/b10/052/69/b1005269/b1005269_1.png
  • Zysk Orange Polska z działalności operacyjnej wzrósł o 31,8 proc. - z 88 mln zł w pierwszym kwartale 2020 r. do 116 mln w pierwszym kwartale 2021 r.
  • W pierwszym kwartale przybyło 20 tysięcy indywidualnych klientów ofert konwergentnych, co oznacza 8 proc. wzrost rok do roku.
  • Orange Polska przygotowuje nową strategię, która ma zostać przedstawiona w czerwcu 2021 r.

Przychody grupy Orange Polska w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosły 2,91 mld zł - to o 4,1 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2020 r.

Grupa zanotowała zysk netto w wys. 39 mln zł, podczas gdy rok wcześniej była strata netto w wys. 38 mln zł.

Zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 31,8 proc. - z 88 mln zł w pierwszym kwartale 2020 r. do 116 mln w pierwszym kwartale 2021 r.
Konwergencja oraz IT
- Przychody Orange Polska za pierwszy kwartał 2021 r. wzrosły o 4,1 proc. rok do roku. Na ten wynik wpłynęły przychody z konwergencji (łączenie ofert internetowych, telefonicznych i telewizyjnych), które były wyższe o 14 proc. rok do roku. Widać, że tempo tego wzrostu przyspiesza w porównaniu do poprzednich kwartałów - zarówno za sprawą rosnącej liczby klientów tych usług, a także wyższego ARPO (średni przychód na klienta) - wyjaśnia Orange. 

Drugim ważnym czynnikiem były przychody z usług IT i integratorskich, które wzrosły w pierwszym kwartale 2021 r. o 7 proc. rok do roku. To zarówno efekt popytu na ten rodzaj usług, jak również wyniku należącej do grupy spółki Craftware.

- Wyższe były także przychody ze sprzedaży sprzętu - o 12 proc. rok do roku. Tegoroczny lockdown wpłynął na sprzedaż sprzętu już w nieco mniejszym stopniu niż w ubiegłym roku. W kategorii pozostałych przychodów firma odnotowała wzrost o 37 proc. rok do roku, dzięki dobrym wynikom z odsprzedaży energii - informuje Orange. 

Pandemia nie zaszkodziła
- Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, które wpłynęły także na zakupy w naszych sklepach, osiągnęliśmy dobre wyniki komercyjne. Cieszy nas zainteresowanie światłowodem, powtórzyliśmy drugi najlepszy kwartalny wynik tej usługi. Rośnie zainteresowanie wyższymi prędkościami, a my widzimy, że światłowód w coraz większym stopniu wpływa na wyniki finansowe firmy. W pierwszym kwartale zwiększyliśmy zasięg tej usługi o kolejne 176 tys. gospodarstw domowych. Ogłosiliśmy też powstanie spółki Światłowód Inwestycje, która pozwoli nam budować superszybką sieć wspólnie z inwestorem, głównie tam, gdzie dziś brakuje infrastruktury. To istotny wkład w cyfryzację kraju, bo jak pokazał ostatni rok, potrzeby są wciąż bardzo duże - powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

- Nowoczesne, zdecydowanie mniej energochłonne technologie takie jak światłowód wspierają także zieloną transformację naszego biznesu, m.in. ograniczanie emisji CO2. Odpowiedzialność klimatyczna jest jednym z naszym długoterminowych priorytetów - właśnie ogłosiliśmy nasze cele w tym zakresie na najbliższe lata. Będzie to też widoczne w naszej nowej strategii, którą planujemy przedstawić w czerwcu  - dodał Julien Ducarroz.
 

109,6 zł z jednego klienta
W pierwszym kwartale 2021 r. przybyło 20 tysięcy indywidualnych klientów ofert konwergentnych, co oznacza 8 proc.  wzrost rok do roku. Klienci dokupują kolejne usługi do swoich pakietów, rośnie też udział klientów światłowodu, co przekłada się na wzrost ARPO (średni przychód na klienta) z ofert konwergentnych. Wynosi już 109,6 zł i wzrosło w ciągu roku o prawie 5 proc.

Na wzrost liczby klientów szerokopasmowego internetu (3,6 proc . rok do roku) wpłynęło głównie duże zainteresowanie światłowodem: liczba klientów światłowodowych zwiększyła się aż o 38 proc. rok do roku. Stanowią oni już 29 proc. wszystkich klientów usług internetowych Orange Polska.

ARPO z usług światłowodowych jest też zdecydowanie wyższe niż z pozostałych usług internetowych - klienci chętnie wybierają wyższe opcje prędkości (stanowiły one w pierwszym kwartale niemal 1/3 zawartych umów), częściej korzystają z usług telewizyjnych.
5,2 mln gospodarstw w zasięgu światłowodu
Dzięki kolejnym inwestycjom światłowód jest coraz bardziej dostępny - obecnie w zasięgu jest już 5,2 mln gospodarstw domowych w 168 miastach. Około połowa tego zasięgu znajduje się w małych lub średnich miastach. Rośnie także wykorzystanie sieci przez klientów - wskaźnik ten sięga już 16 proc. (na koniec 1 kwartału 2020 było to 13 proc.), a w 10 miastach przekroczył 30 proc.

W pierwszym kwartale przybyło także 88 tysięcy klientów abonamentowych mobilnych usług głosowych, co oznacza 5 proc. wzrostu rok do roku. Na ARPO z usług mobilnych negatywnie wpłynęły niższe wpływy z roamingu spowodowane pandemią, niemniej trend w tym zakresie się poprawia: w pierwszym kwartale 2021 ARPO było niższe o 2,9 proc. w porównaniu do 3,9 proc. spadku rok wcześniej.

Liczba klientów usług prepaid nadal maleje, m.in. z powodu ograniczeń w podróżach spowodowanych pandemią, niemniej ARPO z tych usług wzrosło dzięki większemu korzystaniu przez klientów zarówno z usług głosowych, jak i transmisji danych.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ORANGEPL 0,74% 6,00 2022-05-20 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.