Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  5,55 zł , zmiana od tamtej pory: 62,16%

Opłacalność mikroinstalacji fotowoltanicznej

Zgłoś do moderatora
obecnie jest niska bo
- drogie panele
- drogie profile
- droga robocizna
- drogi kredyt jak ktoś musi wziąć pożyczkę
- gorsze warunki od dostawcy energii i operatora w jednym, bo przy braku wyboru taka firma wie, że nie możemy jej zmienić na inną jak było do tej pory, gdyż dostawca i operator musi być ten sam
- duże straty na sprzedaży energii, bo gospodarstwa domowe na bieżąco zużywają tylko 15-20% wyprodukowanej energii, zatem pozostałą część muszą sprzedać po najniższej cenie bo oczywiście panele produkują najwięcej kiedy cena jest najniższa. Potem wieczorem tą samą energię trzeba kupić 2-3 razy drożej.
- nie wiem jak to się ma przy dużych farmach
Podsumowując uważam, że konsumenci indywidualni nie będą masowo zakładali fotowoltaniki.
Jedyna możliwość na masowość to koszt prądu po 2-3 zł za kWh, ale nie sądzę, aby rząd sztucznie nie kazał regulować cenę energii tak, aby ludzi nie wk...., więc cena nie może być tak wysoka. Oczywiście inaczej ma się z firmami

Moja instalacja: 72 panele /18mikroinwerterów = 26kW. Wartość 120 tys brutto, minus VAT, minus moja robocizna, minus koszty dla firmy = ok 65 tys. realnego kosztu gotówkowego. Jako że panele mam na firmie to mam większą skuteczność zużycia prądu na bieżąco niż domy jednorodzinne. W kwietniu wyprodukowałem 2,7MW, w maju 3.6MW, w czerwcu będzie ok 3.8MW. Z obliczeń wychodzi, że cała instalacja powinna się zwrócić w 5-6 lat, a przy droższym prądzie w 4-5 lat, a potem zyskuję 15-25 tys. rocznie.
Zaletą paneli na firmie jest to że zużywam najwięcej energii wtedy kiedy panele produkują najwięcej. Firma pracuje w godzi 10.00-18.00

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
COLUMBUS 0,00% 9,00 2022-08-18 15:28:35
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.