Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  10,96 zł , zmiana od tamtej pory: -27,92%

Ogromna część ozdrowieńców cierpi na zaburzenia psychiczne lub neurologi

Zgłoś do moderatora
Problemy z bezsennością, ataki paniki, zaburzenia pamięci i koncentracji, a nawet psychozy czy udary. Co trzeci człowiek po covidzie ma zaburzenia neuropsychiczne. Do psychiatrów zgłaszają się rzesze młodych ludzi, którzy wiedli normalne życie, a po infekcji przestali sobie radzić z własną psychiką. Rozmowa z prof. Dominiką Dudek, kierownikiem Katedry Psychiatrii CM UJ i prezesem-elektem Polskiego towarzystwa Psychiatrycznego.

Objaw niby ze strony układu oddechowego, ale trzeba pamiętać, że ludzkie ciało nie jest zbiorem niepowiązanych ze sobą układów i narządów. Duszność zawsze nasila lęk, ale też jest wyrazem niedotlenienia, które w medycynie nazywamy hipoksją. A organem najbardziej narażonym na niedotlenienie jest mózg. Jeśli nie ma wystarczającej ilości tlenu, to po prostu zaczyna gorzej działać i nie zawsze wszystko wraca do normy od razu z odzyskaniem sprawności płuc. Po drugie koronawirus niszczy śródbłonek naczyniowy, czyli taką wyściółkę naczyń krwionośnych. To może z kolei prowadzić do udarów. Część z nich niestety może okazać się śmiertelna, ale niektórzy ozdrowieńcy mogą też przechodzić mikroudary, o których nawet nie wiedzą, ale które będą uszkadzać system nerwowy i prowadzić do zaburzeń stanu psychicznego czy funkcji poznawczych.

https://plus.gazetakrakowska.pl/ogromna-czesc-ozdrowiencow-cierpi-na-zaburzenia-psychiczne-lub-neurologiczne/ar/c1-15563632

Japończycy są najdłużej żyjącym narodem na świecie. Najwięcej stulatków żyje właśnie na japońskiej wyspie Okinawa. Jej mieszkańcy bardzo rzadko zapadają na choroby cywilizacyjne tj. choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżycę, nowotwory, a jednym z czynników wpływających na tak znakomite parametry zdrowotne  jest dieta, której sekretny składnik odkryli polscy naukowcy.
Początkowo naukowcy dopatrywali się przyczyn tak dobrej kondycji Japończyków w genach, jednak najnowsze analizy wskazują, że to jednak styl życia i tradycyjna dieta odgrywają znaczącą rolę w zachowaniu ich długowieczności. Jednym z istotnych składników japońskiej diety są  bogate w składniki mineralne i witaminy wodorosty Wakame, Kombu i obfitująca w polifenole, proteiny i aminokwasy zielona herbata.
Jak się okazuje te produkty są też najbogatszym źródłem cząsteczki 1-MNA – odkrytej przez polskich naukowców, która daje nadzieję na walkę z procesami starzenia się organizmu. Problem w tym, że ilość  1-MNA w spożywanych przez nas produktach spożywczych jest znikoma, a bogate w 1-MNA produkty (algi i zielona herbata), są w naszej szerokości geograficznej spożywane raczej rzadko.
1-MNA (1-metylonikotymnamid) to związek pochodzenia naturalnego, fizjologicznie obecny w organizmie człowieka. Substancja powstaje w wyniku metabolizmu witaminy B3 (zwanej też witaminą PP)  i występuje głównie w wątrobie, a w mniejszych ilościach także w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Wraz z wiekiem spada zdolność naszego organizmu do przemiany witaminy B3. Do tej pory naukowcy nie zwracali specjalnej uwagi na 1-MNA. Postrzegano go jako nieaktywny biologicznie biomarker.
Jednak kilkunastoletnie badania prowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały, że związek 1-MNA wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ma bezpośredni wpływ na pracę komórek śródbłonka naczyniowego i stymuluje do produkcji prostacykliny, która przeciwdziała zakrzepom i miażdżycy.
Najbogatszym źródłem 1-MNA są algi Wakame (niskokaloryczne, bogate w składniki mineralne, witaminy) i liście zielonej herbaty (obfitujące w polifenole, proteiny, aminokwasy). Oba produkty, wraz z warzywami, brązowym ryżem, owocami morza, rybami, stanowią trzon tradycyjnej diety Japończyków, których długość życia nie ma sobie równych na świecie. Najwięcej stulatków (w przeliczeniu na mieszkańców) mieszka na wyspie Okinawa. Ludzie tam żyjący rzadko zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżycę czy nowotwory, mają też znacznie niższy poziom wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek. Nie przejadają się podczas posiłków (zasada „Hara hachi bu” – „brzuch pełen w 80 proc.”), co przyspiesza proces trawienia, a tym samym zapobiega utlenianiu się komórek. Oprócz tego prowadzą aktywny i spokojny tryb życia do późnej starości. To najlepsza profilaktyka chorób serca.
  • Ogromna część ozdrowieńców cierpi na zaburzenia psychiczne lub neurologi Autor: ~wuj

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PHARMENA -0,63% 7,90 2022-01-21 15:41:32
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.