Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  10,00 zł , zmiana od tamtej pory: -89,40%

odziedziczone papiery wartościowe a dywidenda

Moi drodzy,
prawda jest taka, że zmarł mój ojciec 4 miechy temu i odziedziczyłem po nim majątek, w tym konto maklerskie. Były na nim głównie obligacje i dużo akcji pko. Moja siostra też odziedziczyła papiery ale szybko je sprzedała i kupiła mieszkanie pod wynajem.
Ja swoje sprzedałem i zamiast się wycofać z giełdy, na której się nie znam zupełnie- postanowiłem spróbować jak to działa, także dlatego, że czułem się lekko zagubiony i nie myślałem racjonalnie jak moja siostra.
Refleksja nad śmiercią doprowadziła mnie do YOLO- You Live Only Once. Wydawalo mi się, że nazwa tej spółki to właśnie taki skrót, że prowadzą ją goście z poczuciem humoru. Zakupiłem akcje YOLO za 80ys zł kiedy były po kursie 7zł i w tej chwili wygląda na to, że jestem na plus, gdybym je taraz wypłacił. Jednak to krótkie  doświadczenie z giełdą pokazało mi , że to nie dla mnie. Nie chcę siedzieć na takich forach jak to, nie chcę wpatrywać się w wykres jakbym oglądał jakiś emocjonujący mecz, nie chcę nie spać po nocach gdy kurs jest do tyłu... Chcę być z dala od tego całego kapitalizmu, rządzy pieniądza, chciwości- najchętniej zamknąłbym się w domku w lesie i tam spędził resztę życia...
Ale cóż. Wciąż mam te akcje...
Jak wspomniałem- nie znam się na giełdzie. Kupiłem YOLE w zagubieniu, kierując się ich nazwą. Co teraz?
Z tego co rozumiem to jeśli je zatrzymam to za ok 11 tys akcji dostanę wypłatę na moje konto maklerskie. Nie wiem jak to się liczy, od czego się płaci podatek. Od tej dywidendy, a później pod koniec roku od zysku? Moim zdaniem ten kurs realny to właśnie 7zł a przez info  dywidendzie jest teraz przeceniony o te 3 zł z dywidendy i jak tylko szopka z dywidendą się skończy - kurs wróci na swoje naturalne widełki 6-7zł. Więc nie ma wielkiej różnicy czy by je sprzedać teraz czy czekać na dywidendę i później je sprzedać no chyba, żeby je zostawić i mając nadzieję, że wciąż będzie rosło w górę i YOLE będą kiedyś warte 40zł i tego wszystkim życzę.

Ale podejrzewam też co się jutro stanie. Kurs będzie trochę szalał- najpierw pójdzie do góry na ok może 11-12 a później Ci co chcą sprzedać, bo zależało im na kursie a nie na dywidendzie- sprzedadzą i kurs znowu pójdzie w dół, może nawet wróci do 8-9 zł a później się znowu odbije i tak będzie się odbijał pomiędzy tymi co im zależy na dywidendzie a tymi co im zależy na spieniężeniu wzrostu kursu.

Czy dobrze to wszystko rozumiem. Popełniłem błąd wchodząc na giełdę (bo zawładnęła częścią mojej zagubionej duszy, częścią w której jest miejsce na coś pięknego i wartościowego), chcę się z tego wycofać i żyć z przyrodą, bez facebooka i giełdy.

Proszę mi wytłumaczyć jak sprzedać YOLE po 13zł.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
YOLO 4,95% 1,06 2021-05-07 11:01:26
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.