Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  2,05 zł , zmiana od tamtej pory: 77,56%

Odlewnie - czy pomoże Odlewniom?

Zgłoś do moderatora
Fiskus przegrał w sądzie sprawę uznania kosztu opcji walutowych za koszt uzyskania przychodu

„Roztropna decyzja sądu”, „prawdopodobnie precedens”, „cieszę się”. Takie reakcje usłyszeliśmy wczoraj, kiedy pytaliśmy o ocenę porannego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA wypowiedział się w sporze między firmą Chem-Line z Płocka a Izbą Skarbową w Warszawie. Chodziło o rozliczenie podatkowe toksycznych opcji walutowych, które w 2008 r. i 2009 r. doprowadziły wiele firm na skraj upadłości.
— To ważny wyrok, rozstrzygający na korzyść firmy, która koszt przedterminowego zamknięcia opcji walutowych rozliczyła jako koszt uzyskania przychodu — tłumaczy Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii prawnej Irena Ożóg, reprezentujący Chem-Line w tej sprawie. Wyrok jest nieprawomocny, a pisemnego uzasadnienia jeszcze nie ma. Ale radość już jest.
Pierwszym zadowolonym jest oczywiście sam Chem-Line, który w 2008 r. — podobnie jak wiele firm — porozumiał się z bankami i zamknął opcje przed terminem. Ale to kosztowało. Chem-Line musiał zapłacić bankom 5,8 mln zł. Płocka firma, podobnie jak wiele innych, rozliczyła te miliony jako koszt uzyskania przychodu, pomniejszający podatek. Odmiennie widział to jednak fiskus. Po pierwsze, był zdania, że firmy stosujące opcje po prostu spekulowały na walutach. Nie sięgały po opcje w celu zabezpieczenia np. przychodów z eksportu, ale by zarobić na umacniającym się złotym. Przy takim podejściu fiskus nie chciał uznać kosztów związanych z opcjami za koszt podatkowy. Po drugie, zdaniem fiskusa, zarządy firm nie znały się na opcjach (tylko np. na produkcji maszyn). Nie powinny więc się w nie angażować. Po trzecie, fiskus odwoływał się do przepisów podatkowych, datowanych na początek tego stulecia i, zdaniem firm, nieprzystających do dzisiejszych realiów gospodarczych.
Przesadny optymizm nie jest jednak uzasadniony. Po pierwsze, trzeba poczekać na uzasadnienie wczorajszego wyroku. Po drugie, izba skarbowa może się od niego odwołać
  • Odlewnie - czy pomoże Odlewniom? Autor: ~mm

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ODLEWNIE -1,62% 3,64 2020-04-03 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.