Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  52,20 zł , zmiana od tamtej pory: -35,82%

Ocena trading update

Zgłoś do moderatora
Zdecydowane, niespodziewane plusy:
  • Nie sprzedali rzepaku. Cena od lipca tydzień w tydzień notuje nowe rekordy, kompletny szał. To super news!
  • Nie sprzedali całości pszenicy - ceny również rosną i w Q4 sprzedadzą drożej.

Małe plusy:
  • Dobra cena mączki sojowej, ostatnio cena mączki jest jednym słabszych agro
  • Niski wolumen słonecznika - ceny w Q3, zaliczyły tymczasowy dołek, teraz rosną
  • Niski wolumen oleju sojowego - ciągle coraz droższy

Neutralne:
  • Cena cukru - blisko 19k UAH to historyczny max, ale to było wiadome. Pewnie jakby nie zabezpieczali sprzedaży z góry(podczas decyzji o imporcie trzcinowego), to mogli wyciągnąć ponad 20k UAH.

Małe minusy:
  • Słaba cena za pszenice, oczekiwałem 5-8% wyższej ceny
  • Słaba cena słonecznika, podobnie jak pszenica. Niski wolumen więc mały wpływ.
  • Cena mleka - wynik w tym roku powinien być gorszy r/r, bo cena paszy poszła bardziej w górę niż cena mleka

Duże minusy:
  • Niski wolumen cukru. Astarta zakontraktowała około 75kt cukru przetworzonego z trzciny(co nie znaczy że sprzedała w Q3). W obecnych 90,4 kt pewnie większość to właśnie ten trzcinowy. A to oznacza że produkcja z buraków wypadła bardzo słabo. Oczywiście jest to efekt opóźnionych zarówno zasiewów jak i zbiorów. Natomiast podsumowując jest to minus z perspektywy wyników za Q3. Marża na importowanym cukrze trzcinowym do rafinacji jest na pewno mniejsza niż na buraczanym, a co za tym idzie, wynik segmentu cukru, może nie być tak wybitny, mimo wysokiej wartości sprzedaży. Oczywiście wynik się przesunie na kolejne kwartały, nie zniknie w przyrodzie. Mimo to wolałbym gotówkę na koncie, nie wiadomo jaka jest obecnie marża na produkcji przez gaz(nie znam procentu z własnej biogazowni i ile mieli zakontraktowanego gazu w przód - twierdzą że mają long term kontrakty, ale nie wiadomo na ile), co przy leniwie rosnących cenach cukru na MATIF stanowi niewiadomą na Q4.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ASTARTA 7,03% 33,50 2022-01-27 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.