Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,82 zł , zmiana od tamtej pory: -14,84%

Noble nie przetrwa ? - agencja Moodys

Zgłoś do moderatora
Analizując, w raporcie 22 września, odporność banków na straty związane z portfelem CHF, agencja przygotowała dwa scenariusze. W pierwszym założono 16 proc. stratę na tej ekspozycji - na tyle oszacowano ubytek wyników powstały po przewalutowaniu na PLN 30-letniego kredytu walutowego z 2008 roku, przy zachowaniu warunków występujących w większości takich kredytów. W drugim scenariuszu Moody's zakłada straty banków na poziomie 41 proc. Podstawą do tych wyliczeń, jest - mało prawdopodobne zdaniem agencji - założenie, że sądy będą zgadzać się na przewalutowanie kredytu na złote, utrzymując jednocześnie oprocentowanie na poziomie kredytu frankowego.

Zdaniem autorów raportu, największe banki - PKO BP, Pekao i Santander Bank Polska - byłyby w stanie "wchłonąć" straty wynikające z wyroków sądowych nawet w drugim, pesymistycznym scenariuszu.

Według szacunków Moody's, w pierwszym scenariuszu większość polskich banków byłaby w stanie poradzić sobie ze stratami w ciągu dwóch lat, natomiast w przypadku instytucji o większej ekspozycji, mBanku, Millennium i Getin Noble Banku, trwałoby to znacząco dłużej.

W ocenie analityków, dla Getinu straty w każdym z zakładanych scenariuszy okazałyby się zbyt duże, by bank poradził sobie z nimi w "rozsądnym okresie".

Jak oceniają analitycy Moody's, rezerwy na potencjalne straty związane z portfelem kredytów walutowych nadal uderzają w zyski banków, dodatkowo nadwyrężając rentowność obniżoną już przez odpisy wynikające ze skutków pandemii COVID-19.

Agencja zwraca uwagę, że wyroki sądów coraz częściej są korzystne dla posiadaczy kredytów walutowych, co zachęca kolejnych "frankowiczów" do wkroczenia na drogę sądową. W raporcie dodano jednak, że pozwów nadal jest relatywnie mało w porównaniu z liczbą kredytów walutowych w portfelach banków. (PAP Biznes)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
GETIN 2,19% 0,70 2020-10-29 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.