Forum Gospodarka i polityka +Dodaj wątek

Nielegalni imigranci dostali legalne wizy.

Zgłoś do moderatora
Wśród tych, którzy otrzymali polską wizę za rządów PiS są osoby, które wcześniej próbowały nielegalnie dostać się na teren Polski od strony Białorusi. Z naszych ustaleń wynika, że imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu, sprowadzeni przez Łukaszenkę, mogli przez pośrednika kupić pozwolenie na pracę i pomoc w uzyskaniu wiz. Ceny to odpowiednio: 250 i 1000 euro.
Działo się to w samym środku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Gdy władza szczuła na imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, polskie MSZ na Białorusi wydało tam setki wiz obywatelom Iranu, Iraku, Syrii, Pakistanu czy Nigerii. Wygląda na to, że o tym, czy ktoś umierał na granicy lub wjeżdżał z wizą w paszporcie, decydowała wyłącznie grubość portfela i dotarcie do odpowiednich załatwiaczy. Białoruski wątek wiz za łapówkę niszczy narrację rządu PiS, obnaża ich hipokryzję. To jego najbardziej niemoralna odsłona — komentuje poseł KO Michał Szczerba i zapowiada, że wspólnie z posłem Dariuszem Jońskim będą kontynuować kontrolę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Podczas gdy rząd PiS bronił granicy z Białorusią przed imigrantami, jednocześnie wydał ponad 1 tys. 300 wiz obywatelom państw
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------afrykańskich i azjatyckich. Chodzi o obywateli krajów, których ściągał Aleksander Łukaszenko w celu destabilizowania sytuacji na polskiej granicy. Dla jasności — trafiali oni do Polski legalnie przez Białoruś. Korzystali z pomocy firmy pośredniczącej w załatwianiu procedur wizowych. Okazało się bowiem, że jest łatwiejszy sposób na wjazd do Polski, niż koczowanie pod murem. I to w pełni legalny.