Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,96 zł , zmiana od tamtej pory: -10,23%

Nie pracowałem w Energoinstal - bazuje na danych

Zgłoś do moderatora
Temat posta nie jest przypadkowy. Chciałbym tutaj się raczej skupić na merytorycznym podejściu do spółki na podstawie twardych danych a nie gadania "Stary Wiecek to... a nie zrobił tamtemgo..."; "Zarząd jest zły i długo nic nie będzie..." w sumie nie poparte niczym konkretnym poza empirycznymi doznaniami. Jeżeli ktoś ma duuuuużo czasu i chciałby sobie tak pogadać - proszę bardzo - jest wolność słowa - załóżcie sobie nowy post i tam sobie tak pogadajcie. Tutaj chciał się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie danych nad którymi się pochyliłem nt ENI: link 

Ciekawe jest to ze w przypadku analizy MACD gdzie linia sygnału dawno przebiła linię MACD (lektura: link). Jeżeli poprzemy to solidnymi wynikami (w końcu na "+" przez 3 kwartały z rzędu - widać teraz jaką kulą u nogi była Zofiówka) wygląda to nieźle. Nie zgadzam się (tak do końca) z krytykami odnośnie dwóch rzeczy: Tego że tutaj będzie dno bo nie ma znaczących kontraktów i tego że jednostka dominująca pokazała delikatny (w porównaniu do lat poprzednich) minus na działalności operacyjnej.
Odnosząc się do pierwszej kwestii - Firma musi pozbierać się po trudnym kontrakcie. Trzeba pewnie zrobić pewną reorganizacje - zastanowić się którą stronę należy iść. W tym czasie raczej wybiera się kontrakty które są "bezpieczne" (czyt: Takie w których mamy wykwalifikowany personel; "know-how", niezbędne narzędzia etc) także to że w 3 kwartale nie przybyło znacząco dużych robót jakoś mnie nie rusza. Jest jeden duży kontrakt w Niemczech i do tego dodawane są inne mniejsze kontrakty. Może nie jest to poziom taki jak w np. 5-6 lat temu - ale teraz trzeba nieco się pozbierać i pokazać że spółka potrafi generować zysk. Nawet nie wielki - ale daje to pewnego rodzaju stabilizacje dla inwestora. Tutaj jeszcze będą większe kontrakty. Musi jeszcze nieco kurz opaść po Zofiówce i będzie dobrze (moje zdanie). Aczkolwiek - fakt jest taki że kurs napędzają większe kontakty - także bez nich spółka nie wróci (nawet nie zbliży się do tego) do połowy wartości jaka była warta jeszcze w latach 2013-2014. Nie mniej jednak - pozostaje na stanowisku że to tylko kwestia czasu.

Co do drugiego "zarzutu" - to niewielka strata nie przeszkadza mi tak bardzo pod warunkiem że dług/zobowiązania r/r znacząco maleją (o kilka milionów). To że zysk jest wykazywany dzięki spółce zależnej - też mi specjalnie nie przeszkadza - podmiotem dominującym jest ENI i wszystko to trafia do "jednego worka" - także czy w przyszłości dywidenda będzie dzięki jednostce dominującej (jak spółka utrzyma to tempo niwelowania zobowiązań to w końcu dług zostanie spłacony) - czy spółce córce - naprawdę nie będzie to miało dla mnie znaczenia.

Jeżeli ktoś jeszcze lubi wskaźniki - w odniesieniu do sektora to zapraszam: link 

jakie jest Wasze zdanie w tej materii?

 

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGOINS -9,47% 0,86 2022-05-04 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.