Koronawirusy mogą powodować demielinizację, neurodegenerację i starzenie się komórek. SARS ‐ CoV ‐ 2 specyficznie może infekować komórki śródbłonka wykazujące ekspresję ACE2, potencjalnie prowadząc do dalszego pogorszenia tej architektury naczyniowej. Wynikająca z tego hipoperfuzja może przyspieszać spadek funkcji poznawczych u osób starszych. Uszkodzenie struktur korowych może powodować amnezję wsteczną i następczą.
W wyniku zmniejszenia aktywności ACE2 zakażenie indukuje agresywne wydzielanie cytokin prozapalnych. A te zwiększają stres oksydacyjny, który uszkadza błony komórkowe i zmniejsza ekspresję powierzchniowych transporterów aminokwasów pobudzających, które są niezbędne do zakończenia sygnalizacji glutaminergicznej. Wynikający z tego podwyższony poziom glutaminianu może prowadzić do ekscytotoksyczności neuronalnej.
https://www.rynekaptek.pl/farmakologia/choroby-otepienne-po-covid-19-czeka-nas-epidemia-demencji,42928.html
Według naukowców opatentowana przez Polaków cząsteczka 1-MNA daje nadzieję na walkę z procesami starzenia się organizmu. Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2013 roku w ośrodkach Swiss Federal Institute of Technology (ETH) Zurych, w Szwajcarii i Harvard Medical School, Boston w USA. Wyniki uzyskano mierząc długość życia Caenorhabditis elegans, organizmów stosowanych jako biologiczny model starzenia się̨ ludzi.
Skuteczność i bezpieczeństwo innowacyjnej cząsteczki potwierdziły liczne badania, m.in. badania kliniczne na pacjentach z dislipidemią. Bezpieczeństwo 1-MNA zostało też poddane szczegółowej ocenie przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przeprowadzona ocena naukowa wykazała, że 1-MNA jest bezpieczne w stosowaniu.
https://zdrowie.tvn.pl/a/zaskakujace-wlasciwosci-czasteczki-1-mna-odkryto-sposob-na-dlugowiecznosc?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste