Forum Giełda +Dodaj wątek

Największe armie świata:

Zgłoś do moderatora
1.
Chiny - 2 mln 241 tys.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza liczy 2 mln 241 tys. żołnierzy w czynnej służbie. Oprócz tego Pekin dysponuje ponad milionowymi siłami paramilitarnymi - zbrojnej milicji ludowej, które w czasie wojny mogą być użyte jako lekka piechota.

W stanie zagrożenia Chiny są w stanie zmobilizować 7 milionów rezerwistów. Służba wojskowa jest w Państwie Środka obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 18 rok życia.

Chiński budżet wojskowy wyniósł w 2008 roku ponad 63 mld dolarów.

2.
USA -1 mln 496 tys.
Drugie miejsce w rankingu największych armii świata zajmuje wojsko USA. Amerykanie są jednak bezkonkurencyjni pod względem wydatków na siły zbrojne; w 2008 roku wydali na obronę ponad 607 mld dolarów, czyli tyle ile w sumie następne dziewięć państw z listy krajów o najwyższych budżetach militarnych.

3.
Indie - 1 mln 205 tys.
W czynnej służbie indyjskie armii jest ponad 1 mln 200 tysięcy ludzi. Do wojska można wstąpić już w wieku 16 lat. Nie ma jednak obowiązku powszechnej służby wojskowej. W armii służą również kobiety, ale nie mogą one brać udziału w walce.

Według danych CIA, Indie przeznaczają 2,5% swojego PKB na wydatki związane z wojskiem. Armia ma również dostęp do broni nuklearnej.

Szczególną rolę wojsko spełnia w Kaszmirze, o który od kilku dekad toczy się spór między Indiami i Pakistanem (zobacz więcej). Indyjscy żołnierze brali również udział w misjach pokojowych ONZ, m.in. w Libanie, Angoli czy Kambodży.

4.
Korea Północna - 1 mln 122 tys.
Koreańska Armia Ludowa zostały utworzona w 1948 roku przez pierwszego przywódcę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Ir Sena. W skład armii wchodzą siły lądowe, morskie, powietrzne, ale także cywilne służby bezpieczeństwa.

Nie ma oficjalnych danych, ile władze przeznaczają na siły zbrojne. Z pewnością nie są to jednak małe kwoty. W tym 22-milionowym kraju armia liczy ponad milion żołnierzy w czynnej służbie i około pięciu mln w rezerwie. Rządzona przez komunistycznego dyktatora Korea Północna posiada również broń atomową. Według wiarygodnych źródeł armia pracuje także nad bronią biologiczną i chemiczną.

Korea Północna jest formalnie w stanie wojny ze swoim sąsiadem, Koreą Południową ; choć między państwami od prawie 60 lat nie toczą się walki zbrojne. W ostatnim czasie zaniepokoiło jednak doniesienie o zatonięciu południowokoreańskiego okrętu. Podejrzewa się, że został zaatakowany przez Północ.

5.
Rosja - 863 tys.
Rosja wciąż pozostaje w czołówce państw o największych siłach zbrojnych na świecie. Oprócz 863 tys. żołnierzy w czynnej służbie może wojsko liczyć na 2 mln rezerwistów.

Rosja w 2008 r. wydała na obronę 36 mld dolarów.

6.
Turcja - 823 tys.
Tureccy wojskowi nie tylko strzegą bezpieczeństwa, ale mają ogromny wpływ na politykę, uważając się za strażników świeckości państwa. Armia czterokrotnie w drugiej połowie XX wieku w obalała rządy, które uważała za zbyt islamskie - po raz ostatni w 1997 roku. Także na początku tego roku tureccy generałowie mieli szykować zamach stanu.

Europejscy obserwatorzy obawiają się jednak silnego nacjonalizmu tureckich wojskowych, których część jest przeciwna zbliżeniu Turcji i UE. Tureckich żołnierzy oskarża się również o łamanie praw człowieka w walce z kurdyjskimi partyzantami.

W 1952 roku Tureckie Siły Zbrojne zostały przyjęte do NATO i są drugą, po USA, najliczniejszą armia w tych strukturach. By wstąpić do tureckiej armii trzeba ukończyć 20 lat. Według CIA, w 2005 roku władze przeznaczyły 5,3% PKB na wydatki militarne.

7.
Pakistan - 610 tys.
Pakistan dysponuje armią liczącą 610 tys. żołnierzy. Ponadto do sił zbrojnych można doliczyć 302 tys. członków oddziałów paramilitarnych oraz 528 tys. rezerwistów.

W arsenale Pakistanu znajduje się również broń nuklearna.

Głównym rywalem Pakistanu w walce o dominację w regionie Azji Południowej jest inne mocarstwo atomowe - Indie. Oba państwa mają nieuregulowany spór graniczny o Kaszmir, który kilkakrotnie w XX wieku przeradzał się w wojnę.

8.
Korea Południowa - 587 tys.
Służba w armii Korei Południowej jest obowiązkowa dla obywateli w wieku od 20 do 30 lat (ochotnicy mogą wstąpić do armii już od 18 roku życia). Służba w siłach lądowych i morskich trwa do 22 miesięcy, a w jednostkach sił powietrznych około 25 miesięcy ; za kilka lat ma jednak zostać skrócona.

Do południowokoreańskiej armii mogą wstępować kobiety, także do piechoty. Nie przyjmuje się ich jednak do oddziałów pancernych, artylerii i jednostek przeciwlotniczych. Szacuje się, że 2,3% oficerów w siłach zbrojnych Korei Południowej to kobiety.

Wojska południowokoreańskie brały udział w wojnie w Iraku (od 2004 do 2008 roku). Były także obecne w Afganistanie aż do kryzysu z zakładnikami w 2007 roku, kiedy talibowie porwali 23 misjonarzy z Korei Południowej. Rebelianci zabili dwóch zakładników, a za wypuszczenie reszty domagali się wycofania 200 żołnierzy. Seul zapowiedział jednak powrót swoich wojskowych do Afganistanu w tym roku ; mają oni bronić cywilnych pracowników.

Korea Południowa przeznacza rocznie około 2,7% swojego PKB na wydatki militarne.

9.
Wietnam - 484 tys.
Służba w Wietnamskiej Armii Ludowej jest obowiązkowa dla mężczyzn po 18 roku życia. Kobiety mogą wstępować do wojska dobrowolnie. CIA szacuje, że władze przeznaczają na wojsko 2,5% PKB.

Wojska północnowietnamskie odegrały znaczną rolę podczas wojny w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, wspierając Wietkong (czytaj więcej ). W 1976 roku, po zajęciu Sajgonu, kraj połączono pod nazwą Socjalistyczna Republika Wietnamu.

Duża część uzbrojenia wietnamskiej armii została wyprodukowana jeszcze w ZSRR. Wietnamczycy przejęli także sprzęt porzucony przez Amerykanów w latach 70. WAL posiada również m.in. broń chińską, izraelską i niemiecką.

10.
Iran - 440 tys.
440 tysięcy żołnierzy to jedynie liczba sił zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Oprócz tego ajatollahowie posiadają 125 tys. świetnie wyszkolonych i dobrze uzbrojonych żołnierzy Gwardii Rewolucyjnej, mogą także liczyć na paramilitarne oddziały basidżów. Iran najprawdopodobniej prowadzi tajny program atomowy, dążąc do zbudowania bomby atomowej.

Przy pisaniu korzystano z baz danych SIPRI, CIA Factbook oraz Wikipedii.

Według wyliczeń Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Iran wydał w 2008 roku na obronę ponad 6 mld dolarów.
......................................................................................................................................................
8. ( w NATO )

Polska - 100 272
Polska armia liczy 100 272 żołnierzy (dane ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej). To daje nam ósme miejsce pod względem liczebności armii wśród państw NATO.

W 2008 roku polska wydała na obronność 7 mld 418 mln dolarów, czyli ok. 2% PKB

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją. Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
LUBAWA 3,30% 0,94 2017-11-23 17:02:16
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl