Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  11,00 zł , zmiana od tamtej pory: -32,36%

Naczepy wracają do łask. Wielton rośnie razem z rynkiem

Zgłoś do moderatora
W pierwszym kwartale tego roku Wielton zwiększył o jedną czwartą wolumen sprzedaży i o jedną trzecią przychody. To przede wszystkim zasługa odbudowy popytu na pojazdy użytkowe. Rosnący popyt pozwala spodziewać się dalszych wzrostów.


  • Grupa Wielton sprzedała 5243 naczepy, przyczepy i zabudowy, co oznacza wzrost o 26 proc.
  • Przychody grupy wzrosły o 34 proc. i wyniosły 633,018 mln zł.
  • Zysk netto wynosi 18,752 mln zł – przed rokiem była strata.

„Co prawda odnotowane wzrosty na poszczególnych rynkach są na zróżnicowanym poziomie, ale utrzymujący się trend wyraźnie wskazuje na odbudowę branży transportowej i wzrost zapotrzebowania na nasze produkty. Do głównych przyczyn tego pozytywnego zjawiska należy zaliczyć efekt odłożonego popytu po okresie pandemii. Ponadto, transport samochodowy, będący jednym z podstawowych środków lądowego przewozu towarów, nieustannie rośnie w siłę po okresie kryzysowym, stale rozwijając i unowocześniając swój tabor” – napisał w komentarzu do wyników Paweł Szataniak, prezes zarządu Grupy Wielton.

Według Pawła Szataniaka wolumeny sprzedaży zostały nie tylko „odbudowane po okresie pandemii, ale w większości powróciły do poziomów zbliżonych do uzyskanych w 2019 roku”. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku niemal podwoiła się sprzedaż na rynku Europe środkowej i Wschodniej. Sprzedaż na rynek włoski zwiększyła się o 59-7 proc., w Polsce o 38,1 proc., a we Francji o 31,5 proc. W sumie wolumen sprzedaży zwiększył się o ponad jedną czwartą. Grupa sprzedała 5243 naczepy, przyczepy i zabudowy.

Czytaj także: Wielton bierze kurs na automatyzację i cyfryzację

Największy udział w sprzedaży miały naczepy uniwersalne (40,1 proc.), których sprzedano 2 103 – to wzrost rok do roku o 58,2 proc. Naczep wywrotek sprzedano 840 sztuk, o 24,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Stanowiły one 16,0 proc. całego wolumenu. Na trzecim miejscu znalazły się naczepy furgonowe – sprzedaż na poziomie 612 sztuk (wzrost sprzedaży o 26,4 proc.).
Rynki zagraniczne rosną szybciej niż krajowy
Przychody grupy wyniosły 633,018 mln zł, co oznacza wzrost o 34,0 proc. rok do roku. Główną część przychodów Grupy (92,2 proc.) stanowiły przychody z tytułu sprzedaży produktów: 583,754 mln zł (wzrost o 32,5 proc.). Przychody na polskim rynku ukształtowały się na poziomie 132 614 tys. zł (wzrost o 56 proc.), co stanowiło 20,9 proc. przychodów Grupy ogółem. Na rynkach zagranicznych uzyskano przychody w wysokości 500,404 mln zł, o 29,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Koszty operacyjne Grupy wzrosły o 29,2 proc., do 605,787 mln zł.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
WIELTON -0,53% 7,44 2023-02-09 10:35:06