Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  8,30 zł , zmiana od tamtej pory: 37,95%

na 1 akcje po 1 półroczu 23r mamy 6,3 zł EBITDA 4,9 zł EBIT 3,5 zł zysku

Należy sobie jasno powiedzieć że wiele spółek na GPW jest znacznie niedowartościowanych ...dlaczego tak się dzieje ...czym się kierujemy kupując akcje ...Nawet niektóre spółki wprost mówią że nie chcą wchodzić na GPW przez takie wyceny ...ale są i korzyści często 1 zł z wartości księgowej która często jest zaniżona bo przepisy są niedoskonałe można kupić za 20 czy 30 groszy ...

Jednak głównym tematem wpisu jest to że spółka notowana na GPW sama zapłaciła za raport z jej wyceną ...Trudno mi powiedzieć czy klient płaci to wymaga bo nie analizowałem tej spółki ...na dzień raportu analityk twierdzi że jej wartość godziwa niby była wtedy o 288 % większa niż ówczesny kurs/ Czy to prawda nie wiem ...ale a kurs wystrzelił...akcji tej spółki nie mam ale chciałem zwrócić uwagę na możliwość odpłatnego zlecenia takiej wyceny dla ENERGA czy to dobry pomysł nie wiem ...

Praktyka zlecania przez spółki raportów na swój temat i wyceny własnych akcji nie jest zjawiskiem częstym na parkiecie, ale jednak od czasu do czasu stosowanym, zwłaszcza przez mniejsze firmy, które nie mogą liczyć na zainteresowanie domów maklerskich czy objęcie ich giełdowym programem pokrycia analitycznego / za raporty płaci GPW /
 Nawet raport zlecony przez spółkę a może być też zlecony przez akcjonariuszy mniejszościowych pozwala zwrócić uwagę inwestorów, zaistnieć w ich świadomości oraz mieć profesjonalny ogląd potencjału swojego biznesu na tle branży.
Takie wyceny przygotowuje na przykład East Value Research. Ostatnio dotyczyły one m.in. Warimpeksu kiedy obliczona cena implikowała wzrost kursu o 160%, czy wspomnianego Reanu którego cenę wyznaczono o 288 % więcej niż kurs w momencie publikacji W 4 dni od momentu wydania raportu (26 września) o Raenie, przygotowanego na zlecenie Raenu, przez East Value Research, kurs zyskał 135% z 0,51 zł do 1,20 zł za akcję. Adrian Kowolik, który sporządził wycenę, oszacował ją na 1,90 zł za akcję. Pierwszego dnia po rekomendacji kurs podskoczył o 29,4%, drugiego dołożył 28,8%, trzeciego się na chwilę się zatrzymał (0,24%), ale czwartego, czyli w piątek znów zyskał w ciągu dnia 40,9% do 1,20 zł za akcję. / nawet nie sprawdzałem wykresu jak to teraz wygląda -chcę jedynie zwrócić uwagę na możliwość zlecenia takiej rekomendacji

O mocnych, ale i o słabych stronach obecnej działalności na 24 stronach napisał analityk East Value Research, w tym o ryzyku rozwodnienia akcjonariatu wynikającego z planowanego podwyższenia kapitału Raenu oraz możliwości konwersji istniejących 55 mln warrantów po cenie 0,01 zł za akcję
Te mocne strony, to z kolei potencjał rynku OZE w Polsce, własne projekty na różnym etapie rozwoju, w różnych częściach Polski, które Raen rozwija dla dużych międzynarodowych korporacji, oraz - na czas wydania raportu - niska wycena wskaźnikowa. 

Do oceny każdego inwestora należy, czy przedstawione założenia i argumenty z raportu są na tyle silne, aby w pełni zaufać pierwszej na rynku rekomendacji spółki. Uwagi warte jest jednak to, że ta rekomendacja zbiegła się w czasie z większym zainteresowaniem kapitału spekulacyjnego akcjami Raenu, żeby nie napisać, że została przez niego wykorzystana do rozkręcenia dobrze znanego schematu zakupowej gorączki.
żródło
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Spolka-zaplacila-za-raport-a-kurs-wystrzelil-Szybka-wymiana-akcjonariatu-8620191.html

Drugi przykład dotyczy akcji które mam w portfelu tj Kogeneracji i ta informacja bardziej skłoniła mnie do napisania wpisu bo ten sam analityk na zlecenie grupy inwestorów analityk wycenił akcję Kogeneracji na 150,3 zł przy zamknięciu piątkowym 40 zł dziś many wzrost ...jednak reakcja na taki raport aby była większa to musi spekuła to wykorzystać mając alibi do wzrostów ...a im większa spółka tym zasobniejszej spekuly potrzeba to tak pod ewentualny przyszłościowy raport na ENERGA ..jeszcze raz zacytuję Adrian Kowolik, analityk East Value Research, przygotował raport o akcjach Kogeneracji. Za jego przygotowanie zapłaciła grupa inwestorów spółki....nie wiem ile GG zapłaciła za reklamę w Agorze ale może nie więcej kosztuje taka odpłatna rekomendacja

jeden z linków do źródła informacji / możecie sobie wyszukać inne linki /
https://www.pb.pl/na-zlacenie-grupy-inwestorow-analityk-wycenil-akcje-kogeneracji-na-1503-zl-1198788

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -2,14% 11,45 2024-03-01 17:01:17
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.