Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  27,70 zł , zmiana od tamtej pory: 13,43%

Merytorycznie o ogólnej sytuacji Amrest

Zgłoś do moderatora
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
 
Chciałbym na wstępie powiedzieć, że byłem akcjonariuszem Amrest od września do połowy grudnia w czasie największego załamania kursu. Wierzyłem w powrót spółki na właściwie tory (co potwierdził bardzo dobry Q3) i postawiłem na to niemałe pieniądze, co w konsekwencji - głównie dzięki sprzyjającym okolicznościom na szerokim rynku - opłaciło się. Początkowo miałem zamiar trzymać akcje Amrest długoterminowo jednak niesprzyjający rozwój sytuacji związany z pandemią, skłonił mnie do sprzedaży akcji spółki, którą bardzo lubię.
 
Ale do rzeczy. Chciałbym odnieść się przede wszystkim do sytuacji finansowej Amrest. Patrząc na sprawozdanie finansowe sytuacja wygląda, mówiąc delikatnie, nie najlepiej. Kiedy wchodziłem w spółkę we wrześniu i konsekwentnie uśredniałem pozycję przy nurkującym kursie, również byłem tym zaniepokojony, jednak umowa z bankami dotycząca zadłużenia, spodziewany dobry Q3, a także pieniądze ze sprzedaży Glovo sprawiały, że krótkoterminowo nie było specjalnych powodów do obaw.
 
Niestety pandemia przybrała na sile. Co prawda zaczęła się już akcja szczepień, jednak Q4 i Q1 można już spisać na straty. Patrząc na ostatni Q3 można również oczekiwać, że powrót do sytuacji sprzed pandemii również zajmie trochę czasu. Sukcesem spółki jest oczywiście nowa umowa z bankami w sprawie dotrzymania kowenantów, ale nawet jeśli przyjmiemy, że spółka sobie poradzi za spłatą wszystkich zobowiązań, to patrząc optymistycznie pandemia zatrzymała spółkę w rozwoju na co najmniej półtora roku, a realistycznie nawet na dłużej.
 
Amrest w ostatnich latach był prężnie rozwijającą się spółką gastronomiczną, jednak timing związany z zaciągnięciem nowych zobowiązań na inwestycje i wybuchem pandemii był bardzo nieszczęśliwy. Amrest, nie dość, że działa w jednym z sektorów najbardziej dotkniętych pandemią, to już przedtem był jedną z najbardziej zadłużonych spółek patrząc na cały WIG20 oraz mWig40. W przypadku problemów z płynnością, które mogą wystąpić ze względu na spodziewane słabe następne kwartały, spółka nie ma praktycznie możliwości jeszcze większego zadłużenia się, emisja obligacji również nie wchodzi w grę, a pieniędzy ze sprzedaży Glovo już nie będzie. Pojawiły się już tutaj wątki dotyczące emisji akcji jednak były one w formie rzucania hasłem bez żadnych merytorycznych argumentów. Jest oczywiście możliwość jakiejś interwencji przez Gonzaleza, to poważny inwestor, który na pewno łatwo się nie podda.
 
Dlatego chciałbym zadać otwarte pytanie do innych akcjonariuszy, a także bacznych obserwatorów, co sądzą o obecnej sytuacji spółki i jakie widzą możliwości poradzenia sobie z tą trudną sytuacją? Proszę o merytoryczne i przemyślane wpisy. Szanujmy się i spróbujmy trzymać dyskusję na przyzwoitym poziomie. Tego na forum bardzo brakuje.
 
Pozdrawiam serdecznie

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
AMREST -1,50% 31,42 2021-10-21 12:31:32