Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  30,60 zł , zmiana od tamtej pory: 9,08%

Kurs akcji Grupy Azoty absurdalnie niskie - DM BOŚ

Zgłoś do moderatora
2019-10-11 Warszawa (PAP) - Obecne kursy akcji spółek z grupy kapitałowej Grupy Azoty, w tym tarnowskiej spółki Azoty, a także Zakładów Azotowych Puławy są absurdalnie niskie - uważa analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk. Jego zdaniem, sytuacja na rynku gazu w Europie stwarza szansę rynkową dla obu spółek.
W raporcie z 3 października analityk DM BOŚ wyznaczył 12-miesięczną cenę docelową akcji Puław na 176,5 zł (poprzednio 167,5 zł), a rekomendacja dla tej spółki została podtrzymana na poziomie "kupuj".
"Pesymistycznie podchodząc do przyszłych cen gazu i mając świadomość korzystnych cen nawozów oczekujemy, że skonsolidowana EBITDA Puław powinna się ustabilizować w przyszłym roku na poziomie 580 mln zł. W efekcie mnożniki wyceny P/E i EV/ EBITDA znajdą się na niewymagającym poziomie odpowiednio 6,1x i 1,4x w 2020" - napisał.
W przypadku Grupy Azoty zarówno rekomendacja "kupuj", jak i wycena (54,20 zł) pozostały bez zmian.
"Oczekujemy, że skonsolidowana EBITDA Azotów powinna się ustabilizować w przyszłym roku na poziomie 1,5 mld zł. W efekcie mnożniki wyceny P/E i EV/EBITDA znajdą się na niewymagającym poziomie odpowiednio 7,0x i 3,6x w 2020" - napisał Prokopiuk.
W opinii analityka DM BOŚ, sytuacja na rynku gazu w Europie stwarza szansę rynkową dla Azotów i Puław.
"Z rosnącym pesymizmem przyglądamy się cenom gazu i coraz mniej prawdopodobne wydaje nam się ich wyraźne odbicie w Europie, chyba że przyjdzie surowa zima i sezon grzewczy ruszy z kopyta. Jednakże nawet w takim wypadku ewentualny wzrost cen gazu będzie, naszym zdaniem, krótkoterminowy" - napisano w raporcie.
"Uważamy, że dodatkowe dostawy gazu LNG obniżą globalne ceny tego surowca wprowadzając element większej konkurencji na rynku, podobnie jak to miało miejsce kilka lat temu na globalnych rynkach ropy" - dodano.
Łukasz Prokopiuk ocenia, że segment agro wpłynie prawdopodobnie pozytywnie na wyniki finansowe w nadchodzących kwartałach.
"Oczekujemy znakomitych wyników segmentu agro za sprawą relatywnie niskich cen gazu, solidnego popytu na nawozy w połączeniu z małą skalą ich importu oraz ograniczonej dostępności. Dlatego też podtrzymujemy optymistyczne nastawienie do przyszłych zysków (Azotów i Puław)" - napisał w raporcie.
Z kolei segment plastików i chemikaliów stanowi czynnik ryzyka dla wyników finansowych w IV kw. 2019 i w 2020 roku, co studzi entuzjazm DM BOŚ wobec walorów Grupy Azoty.
Z uwagi na pogarszające się perspektywy makroekonomiczne dla Europy Zachodniej oraz negatywne skutki amerykańsko-chińskiej wojny celnej Prokopiuk spodziewa się słabnącej rentowności w przypadku niektórych produktów spółek z grupy takich jak kaprolaktam i melamina.
Oczekiwane gorsze perspektywy dla chemikaliów i plastików stanowią jego zdaniem prawdopodobnie największe zagrożenie dla wyników ograniczające potencjał wzrostu fundamentalnego.
Depesza jest skrótem raportu wydanego przez DM BOŚ. Jego autorem jest Łukasz Prokopiuk. Pierwsze rozpowszechnienie raportu nastąpiło 4 października 2019 roku o godzinie 8.35.
W załączniku zamieszczamy pliki PDF z wymaganymi zastrzeżeniami prawnymi. (PAP Biznes)
pr/ osz/
  • Kurs akcji Grupy Azoty absurdalnie niskie - DM BOŚ Autor: ~analityk

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
GRUPAAZOTY -3,13% 33,38 2019-11-20 17:00:43
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.