Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,43 zł , zmiana od tamtej pory: -37,34%

Krótka analiza Apollo Capital

Zgłoś do moderatora
Witam

Poniżej krótka analiza spółki na postawie szybko dostępnych w internecie. Nie jest to analiza profesjonalna ani zachęta do zakupu akcji, tylko pobieżny przegląd informacji o spółce. Jak ktoś ma bardziej dokładne informację, proszę pisać.
Wiele z tych informacji jest zupełnie różna od tego co piszą inni forumowicze. To pewnie dlatego że firma przeszła gruntowne zmiany i sporo informacji dot. choćby działalności medycznej jest już chyba nieaktualna. Tyczyła się czasów dawniejszych, jak nazywali się Quark Ventures czy Astoria Capital.

Na chwilę obecną z ostatnich raportów, danych ze strony www, konta na Twitterze i artykułów w prasie wynika że:

1. Właściciele / zarząd
Obecny prezes jest w zarządzie od marca 2017. W kwietniu 2018 do rady nadzorczej weszły osoby powiązane, członkowie rodziny. W czerwcu 2018 Dymecki (prezes) i Jeleniewski (rada nadzorcza) kupili niewielkie pakiety akcji od poprzedniego akcjonariusza większościowego Quark Ventures LLC. Dymecki był też w zarządzie Graviton Capital – obecnie Reino Capital na GPW. We wrześniu 2018 dokupili od Quark Ventures LLC resztę akcji, co łącznie daje im obu ponad 70% akcji.  Jednocześnie podano komunikat o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. W międzyczasie firma nie robiła prawie nic. Minimalne koszty stałe, brak przychodów.

Czytam to tak: Nastąpiła więc kompletna zmiana właścicielska. Nowi właściciele rozważają dalszą strategię.

2. Aktywa/majątek
W aktywach mają jedną dużą pozycję - 45% akcji Spark VC, też z Newconnect. Spark też prawie nic nie robi, też pochodzi ze stajni Quark Ventures. Miał to być jakiś podmiot medyczny, potem inwestycyjny, ale ogólnie nie robi nic. Jednak publikuje raporty, nie zadłuża się,  więc ktoś o to dba. Prezesem Sparka był Dymecki, a od niedawna jest Jeleniewski. Więc ta sama ekipa. Nic nie ma o planach tej spółki. Była jakaś niewielka emisja. Ten pakiet jest teoretycznie wart bardzo dużo, bo kurs Sparka jest na poziomie 0,69 zł, a Apollo ma 45 mln tych akcji. Stąd tworzy się bardzo duża wartość księgowa Apollo, ponad 31 mln zł, bo akcje spółki publicznej wycenia się po kursie rynkowym. Gdyby jednak chcieć ten pakiet sprzedać, byłby kłopot bo tam nie ma obrotów, a wartość rynkowa Spark jest nieporównywalnie większa od księgowej czy dochodowej.

Czytam to tak: Mają duży pakiet akcji Sparka, który jednak nic nie robi. Więc ten pakiet jest, ale nikt z akcjonariuszy nie traktuje go za wartościowy. Innego majątku nie widać.

3. Działalność
Apollo nie ma przychodów, no bo niby skąd? Działalność inwestycyjna daje efekt jak się jakieś aktywa kupuje, a potem sprzedaje lub otrzymuje dywidendę. Ewentualnie czeka i patrzy jak inwestycje rosną. Tu jedyną inwestycją jest Spark i przychodem mogłaby być sprzedaż tych akcji. Jednak póki Spark nie robi nic, raczej nikt tych akcji nie kupi. Zysk/strata Apollo jest „papierowa”, zależna od aktualnej wartości akcji Spark. Jak rośnie, to jest zysk, jak spada – strata.
Po kilku miesiącach trwania przeglądu opcji, podano informacje o planowanych inwestycjach. Może więc rozpocznie się faktyczna działalność. Mają w USA stworzyć hubu dla polskich firm. Czyli firma z Polski wynajmuje jakąś część biura w USA i tam prowadzi biznes. Dostaje do tego księgowość, itp. Właściciel hubu zazwyczaj (tak jest w innych hubach) dostaje za to co miesiąc jakieś pieniądze.
Druga rzecz to tworzenie spółek joint-venture w USA. Czyli Apollo będzie wspólnikiem tych firm, które przenoszą się do stanów. Zamiast inwestować w startup w Polsce, który może urośnie do wartości 10-20 mln, będą inwestować w startupy w USA, które będą rosły (jesli w ogóle będą rosły) do większych rozmiarów, bo jest tam większy rynek. Póki co to nie widzę w spółce gotówki na te inwestycje. Muszą pozyskać jakieś finansowanie.

4. Wycena.
Wartość obecną opisałem. Obecna kapitalizacja to 7,8 mln, jedna akcja kosztuje 1,57 zł.
Wartość przyszłą można szacować na podstawie dwóch źródeł dochodu. Pierwsze z działalności hubu, drugie z inwestycji w startupy.

Pospekulujmy:

Za uczestnictwo w takim hubie firma płaci od 1 do kilku tys USD/mc w zalezności od ilości stanowisk pracy i usług dodatkowych. Nie wiem ilu klientów mają już, a ilu będą mieli, ale załóżmy że 20 stanowisk po 1 tys USD/stanowisko. Mieliby więc 20 tys USD/mc przychodów, czyli ok. 100 tys PLN/mc, więc ok. 1,2 mln PLN rocznie.

Wycena inwestycji: Jeśli obejmować będą po 20% w każdym ze startupów, a one będą miały w USA wartość po 5 mln USD każdy (to jest w USA wycena bardzo niewielkiego startupu, bez przychodów), to w każdym mieliby udziały warte 1 mln USD. Przy 10 firmach daje to 10 mln USD, czyli ok. 40 mln zł. Oznacza to wartość księgową na akcje (nie licząc Spark) równą 8 zł.
Oczywiście może się okazać że będą obejmować po 2%, lub po 50%. A poza tym wartość startupów może wynosić 1 mln USD, lub 10 mln... Tego nie wiemy, jest to czysta spekulacja, oparta na podobnych transakcjach funduszy VC.

Jeśli pojawią się informacje o  klientach hubu i cenach jakie płacą, oraz o inwestycjach, to będzie można oszacować wartość dokładniej.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
APOLLO -1,32% 0,90 2022-07-05 16:29:30