Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,55 zł , zmiana od tamtej pory: -40,00%

KPPD tylko teraz - handel tacicą jak kryptowaluta... CAP niski

Zgłoś do moderatora
Słowacja: drewno to nowy bitcoin

index.sk

"„Wyobraź sobie, że przychodzi do ciebie emeryt ze wsi, który chce kupić jakieś drewniane produkty. I musisz mu powiedzieć, że sprzedasz mu je za trzysta euro (za metr sześcienny, przyp. red.). Cena jest niezwykle wysoka, ale dziś to nowa rzeczywistość” – mówi Pavel Škoda, dyrektor sprzedaży Strojbal koło Žarnovic.

Według niego ceny drewna wyrwały się z łańcucha. Jego doświadczenie nie jest wyjątkowe. Jest to opis rzeczywistości, w której drewno jest nowym bitcoinem. Osoby z branży drzewnej, z którymi rozmawiał INDEX, twierdzą, że rynek drzewny dosłownie „oszalał”.

Problem dotyczy głównie drewna iglastego z drzew iglastych, takich jak świerk, jodła i sosna. Na rynku go brakuje. A jego ceny wzrosły o 20 do 60 procent rok do roku, w zależności od przetwórstwa.

Powodów jest kilka – duży popyt na drewno z USA i Chin, efekt zmian klimatycznych (świerki znikają z lasów na naszych obszarach klimatycznych) oraz strategia biznesowa dwóch dominujących słowackich tartaków.

Mniejsze tartaki ostrzegają przed likwidacją swojego biznesu, bo nie mają dostępu do drewna, a fabryki wykorzystujące drewno do produkcji finalnych produktów z kolei informują klientów niemal co dwa tygodnie o wyższych cenach za budynki drewniane, chaty, altany, wiaty czy tradycyjne palety.
Droższe altany i palety
František Kovalčík jest dyrektorem zarządzającym SA-KO Wood w Veľký Šariš, specjalizującej się w produkcji palet : " Co tydzień podnoszę ceny".

Drewno stało się więc towarem rzadkim jak chipy komputerowe do samochodów czy podzespoły do ​​produkcji rowerów . "
  • KPPD tylko teraz - handel tacicą jak kryptowaluta... CAP niski Autor: ~asd

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
SKYLINE -9,71% 0,93 2022-01-24 16:04:32
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.