Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,80 zł , zmiana od tamtej pory: -21,02%

Koronawirus uszkadza serce. Prof. Filipiak wyjaśnia, kto jest najbar...

Zgłoś do moderatora
Naukowcy od kilku miesięcy alarmują, że SARS-CoV-2 wyniszcza serce i układ krążenia. Pacjenci, którzy przeszli infekcję są bardziej narażeni m.in. na ostry zawał mięśnia sercowego. - Obecnie głównie zwracamy uwagę na zajęcie przez wirusa śródbłonka naczyń, co wzmaga ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych - mówi prof. Krzysztof J. Filipiak, internista i kardiolog z WUM.
Badania opublikowane w "The American Journal of Emergency Medicine" pokazały, że pacjenci, którzy przeszli infekcję koronawirusem są bardziej narażeni na powikłania kardiologiczne. Naukowcy podkreślają, że z każdym miesiącem o etiologii tego typu schorzeń wiedzą coraz więcej.
- Na początku pandemii obawialiśmy się przede wszystkim bezpośredniego uszkodzenia mięśnia sercowego. Dzisiaj wiemy, że to rzadkie przypadki, a ciężkie zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu COVID-19 dotyczy zaledwie kilku procent osób. Zdarzają się zawały serca, groźne arytmie, zaostrzenia niewydolności serca, ale należy je traktować jako stany kardiologiczne wtórne do niewydolności oddechowej, a czasami krążeniowo-oddechowej, spowodowanej jednak głównie zajęciem płuc i ich wtórnym zapaleniem - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof J. Filipiak, internista, kardiolog, farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor pierwszego polskiego podręcznika medycznego o COVID-19.
Obecnie głównie zwracamy uwagę na zajęcie przez wirus śródbłonka naczyń, co wzmaga ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych i te właśnie powikłania należy obecnie uznać za najważniejsze, szeroko rozumiane, powikłania sercowo-naczyniowe po COVID-19. Wszystkie te powikłania tłumaczymy m.in. w przygotowywanej kolejnej edycji dokumentu "Inicjatywa - Nauka Przeciw Pandemii" pod przewodnictwem prof. Andrzeja Fala - podkreśla prof. Krzysztof J. Filipiak.

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-covid-19-uszkadza-serce-i-uklad-krazenia-prof-filipiak-coraz-wiecej-takich-pacjentow-zglasza-sie-do-mnie

1-MNA reguluje pracę śródbłonka, ale także pobudza produkcję prostacykliny, która chroni układ sercowo-naczyniowy przed tworzeniem się̨ zakrzepów i zawałów serca. Działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo obniżając poziom markerów stanu zapalnego.
Dodatkowo najnowsze badania naukowe opublikowane przez chińskich i włoskich naukowców w Cell Death & Differentiation w marcu b.r. dotyczące odpowiedzi immunologicznej w infekcji COVID-19, również rekomendują podawanie nikotynamidu (witaminy B3) w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.
Witamina B3 w naszym organizmie przekształca się do cząsteczki 1-MNA.Następnie 1-MNA ulega dalszym przemianom, w efekcie których powstaje związek (H202- nadtlenek wodoru), który jest istotny w procesie odpowiedzi naszego organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Związek ten (H202) aktywuje inflammasomy uruchamiając odpowiedź organizmu na infekcję.
  • Koronawirus uszkadza serce. Prof. Filipiak wyjaśnia, kto jest najbar... Autor: ~wuj

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PHARMENA 2,52% 7,74 2022-01-28 16:43:16
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.