Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,57 zł , zmiana od tamtej pory: -5,73%

Koniec sprzedażowego boomu - źródło: Business Insider -11.07.2022 r.

Zgłoś do moderatora
Koniec sprzedażowego boomu deweloperów. Najwięksi gracze notują mocne spadki.

Drogie kredyty i perspektywa głębszego spowolnienia gospodarczego przekładają się na rynek mieszkaniowy. Skończyły się złote czasy deweloperów. Rodzimy popyt na mieszkania z pierwszej ręki cofnął się do poziomu sprzed siedmiu lat.
Z raportu portalu rynekpierwotny.pl wynika, że sprzedaż mieszkań wśród 15 deweloperów notowanych na warszawskiej giełdzie spadła w drugim kwartale o 16 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. Z kolei rok do roku zjazd jest aż 41-proc.
Statystyki pokazują, że od kwietnia do czerwca nabywców znalazło 4237 mieszkań. Mniej niż w pierwszym kwartale. W sumie bilans półrocza to 9288 lokali.
— Po ponad ośmiu latach sprzedażowego boomu o historycznym wymiarze i długim trwaniu na szczycie koniunkturalnego cyklu, pierwotny segment mieszkaniówki w ciągu zaledwie kilku miesięcy zanurkował w odmętach przyspieszonego spowolnienia— wskazuje jeden z autorów raportu Jarosław Jędrzyński.
Zauważa, że podobnie słabe wyniki deweloperzy zakomunikowali ostatnio w drugim kwartale i pierwszym półroczu 2015, a więc w początkowej fazie ostatniego ożywienia.
O ile w poprzednim kwartale dwóch deweloperów zaraportowało dodatni wynik sprzedażowy w porównaniu rok do roku, o tyle obecnie cała stawka 15 firm znalazła się pod kreską.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
RANKPROGR 1,02% 1,48 2022-10-03 16:32:05
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.