Forum Giełda +Dodaj wątek

Kolejna inwestycja - SELENA podbija Europę

Zgłoś do moderatora
Selena inwestuje w lidera rynkowego w Hiszpanii
06.07.2009 08:36 poniedziałek

Selena Co SA – spółka odpowiedzialna za działalność zagraniczną Grupy Selena – objęła 51% udziałów w hiszpańskiej spółce Industrias Quimicas Löwenberg (Quilosa), zajmującej się produkcją i dystrybucją artykułów chemii budowlanej w Hiszpanii. Celem akwizycji jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Seleny i Quilosy w Europie.

Industrias Quimicas Löwenberg (Quilosa) specjalizuje się w produkcji i dystrybucji artykułów chemii budowlanej przeznaczonych do prac wykończeniowych i remontowych oraz do zastosowań przemysłowych. Firma działa od roku 1940 i jest jednym z liderów na rynku iberyjskim w zakresie sprzedaży uszczelniaczy oraz klejów, które produkowane są w jej fabryce zlokalizowanej w Guadalajara w Hiszpanii.

Spółka prowadzi także działalność eksportową, która generuje ok. 25% obrotów. Istotnym źródłem przewagi konkurencyjnej hiszpańskiego przedsiębiorstwa jest silna pozycja rynkowa marki Quilosa. W roku 2009 firma planuje sprzedaż na poziomie ponad 30 mln euro.

Objęcie przez Selenę większościowych udziałów w firmie Quilosa ma na celu wzmocnienie pozycji Seleny oraz Quilosy w Europie, a także zwiększenie ich udziałów w rynku europejskim. Quilosa posiada ponad 60-letnie doświadczenie w produkcji uszczelniaczy i klejów, co pozwoli Selenie poszerzyć ofertę produktową i umocnić swoją pozycję jako dostawcy produktów dla przemysłu. Dodatkowe możliwości sprzedaży oferuje także rozbudowana sieć dystrybucyjna Quilosy, obejmująca głównie region półwyspu iberyjskiego. Spółka posiada licznych klientów przemysłowych i detalicznych, w tym sieciowe markety budowlane. Dzięki efektowi skali spodziewana jest też redukcja kosztów produkcji, w tym cen zakupu surowców dla całej Grupy Selena.

Inwestycja Seleny oznacza także istotne korzyści dla strony hiszpańskiej. Pozyskane przez Quilosę środki w całości przeznaczone zostały na zwiększenie kapitału zakładowego, co znacznie wzmocni jej pozycję konkurencyjną i umożliwi dalszą ekspansję na rynku iberyjskim i międzynarodowym. Dzięki dostępowi do sieci sprzedaży Seleny, Quilosa uzyska znaczne możliwości rozwoju sprzedaży jej produktów w Europie Centralnej i Wschodniej.

„Zarówno sieć sprzedaży, jak i oferta produktowa Quilosy oraz Seleny są w dużej mierze komplementarne. Dotychczas obie firmy działały na odrębnych rynkach geograficznych. Dlatego inwestycja ta umożliwi uzyskanie efektów synergii w wielu obszarach, przyczyniając się do rozwoju dystrybucji, transferu technologii, poszerzenia oferty produktowej i optymalizacji zakupów obu firm.. Uważam, że rynek hiszpański ma już za sobą największe spadki i zakładam jego stopniową odbudowę. Spodziewam się też jego postępującej konsolidacji, ze względu na duże rozdrobnienie rynku i osłabienie mniejszych graczy w wyniku kryzysu ogólnoświatowego. Dlatego jest to bardzo dobry moment na połączenie sił z Quilosą” – powiedział Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM SA, spółki kierującej działalnością Grupy Selena.

Zakup udziałów większościowych w spółce Industrias Quimicas Löwenberg stanowi kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Grupy Selena. W kwietniu 2009 roku Selena Co. nabyła 100% udziałów w rosyjskiej spółce Kvadro zajmującej się dystrybucją pian poliuretanowych i uszczelniaczy w Rosji, a w 2008 roku dokonała akwizycji tureckiego producenta piany poliuretanowej do montażu okien i drzwi – firmy Polyfoam Yalitim Sanayi ve Tic Ltd., w której objęła 85% udziałów.


Źródło: http://www.inwestycje.pl/fuzje_przejecia/selena_inwestuje_w_lidera_rynkowego_w_hiszpanii;62516;0.html

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
SELENAFM -6,45% 26,10 2021-09-17 17:01:40
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.