Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,44 zł , zmiana od tamtej pory: -34,53%

Kardiolog: objawy COVID-19 mogą imitować zawał serca

Zgłoś do moderatora
Dość często w przebiegu tej infekcji pojawiają się powikłania zakrzepowo-zatorowe, o których ostatnio wiele słyszymy w mediach. Mogą się one różnie objawiać. Jedną z manifestacji klinicznych jest zatorowość płucna. Jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do zamknięcia tętnicy płucnej albo jej odgałęzień przez skrzepliny. Nieleczona lub nierozpoznana jest bardzo niebezpieczna, stanowi zagrożenie życia. Objawy mogą być bardzo podobne do tych w przebiegu COVID-19, występuje nagła, silna duszność, bóle w klatce piersiowej czy suchy kaszel. Uważa się, że nawet u 1/3 chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 leczonych na oddziałach intensywnej terapii, może dojść do różnego rodzaju powikłań zakrzepowo-zatorowych, w tym również do zatoru płucnego.

https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/objawy-koronawirusa,kardiolog--objawy-covid-19-moga-imitowac-zawal-serca,artykul,42497872.html

Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że 1-MNA jest endogennym aktywatorem prostacykliny i może regulować procesy zakrzepowe i zapalne przebiegające w układzie sercowo-naczyniowym.
Przeciwzakrzepowe właściwości 1-MNA wynikają z jego zdolności do stymulacji komórek śródbłonka. Mechanizm ten związany jest z uwalnianiem prostacykliny PGI2 na drodze zależnej od cyklooksygenazy 2 (COX-2). Endogenna prostacyklina jest odpowiedzialna m.in. za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Jej niedobór powoduje wzmożoną agregację płytek krwi i tworzenie się zakrzepów w tętnicach.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
PHARMENA -3,74% 6,18 2022-05-24 17:03:25