Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  58,59 zł , zmiana od tamtej pory: 2,39%

JEST ZGODA KE, ORLEN PRZEJMUJE 266 STACJI W AUSTRII Orlen ma 3157 stacji

Zgłoś do moderatora
JEST ZGODA KE, ORLEN PRZEJMUJE 266 STACJI W AUSTRII
 
Opracowanie: Nicole Makarewicz Publikacja: 29.09.2023 16:09

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Orlen 266 stacji paliw w Austrii - poinformował w piątek koncern. W efekcie Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.

Jak wskazano w komunikacie, po finalizacji przejęcia, Austria będzie już siódmym europejski rynkiem detalicznym, na którym klienci będą mogli korzystać z usług sieci Orlen. Zaznaczono, że transakcja pozwoli w blisko 97 proc. zrealizować strategiczne założenia koncernu do 2030 r. co do liczby stacji. W efekcie Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.
"Dzięki połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG mamy potencjał do realizacji ambitnych planów rozwojowych, również w obszarze sprzedaży detalicznej. Decyzja Komisji Europejskiej przybliża nas nie tylko do realizacji celów strategicznych dotyczących ekspansji zagranicznej, ale także do realizacji założeń związanych z samowystarczalnością energetyczną stacji paliw oraz rozwojem paliw alternatywnych" - stwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że aż 40 z przejmowanych obiektów w Austrii wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne, a ponadto koncern przejmie aż 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach.
Poinformowano, że umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 roku. "Komisja Europejska, badając wniosek ORLEN, uznała, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. Oznacza to zielone światło dla ORLEN na nabycie od Grupy Doppler 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie, będącej operatorem austriackiej sieci" - napisano w komunikacie.

Wskazano, że umowa dotyczy 266 obiektów funkcjonujących pod marką Turmöl. Blisko połowa przejmowanych stacji to popularne w Austrii obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Przejmowana przez Orlen spółka posiada także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom. Do końca roku będzie to 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach. Na 96 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji zostanie przejęta również spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.
Strategia Grupy Orlen do 2030 roku zakłada, że sieć stacji paliw koncernu liczyć będzie 3,5 tysiąca punktów a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Na koniec II kwartału 2023 r. liczba stacji paliw Orlen wynosiła 3157, z czego 1919 w Polsce, a 1238 na rynkach zagranicznych: w Czechach, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.

https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jest-zgoda-ke-orlen-przejmie-266-stacji-w-austrii,nId,7057812#crp_state=1

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PKNORLEN -1,01% 59,99 2023-12-04 13:26:23
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.