Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  3,04 zł , zmiana od tamtej pory: -36,18%

Ile baryłek ropy dziennie wydobywa Petrolinvest? W końcu ticker OIL...

http://chrisfugiel.pl/articles/0/41

Jan 27, 2008
To już prawie 10 lat wierceń na kazachstańskich stepach....
Autor: Krzysztof A. Fugiellink Wiadomości Naftowe i gazownicze" Nr. 1/2008 Krzysztof A. Fugiel Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp z o.o. "To już prawie 10 lat wierceń na kazachstańskich stepach...." Jakoś trudno było mi się zabrać do pisania tego artykułu, w listopadzie 2007 roku wróciłem z urządzenia National 1625 – 3, gdzie przez prawie miesiąc prowadziłem szkolenia załogi kazachskiej w systemie "STOP" firmy DuPont, a dopiero w styczniu 2008 napisałem ten artykuł. Pierwszy mój artykuł o pracy krakowskich "nafciarzy" w Kazachstanie-" O Ropie Naftowej i Tulipanach na Kazachstańskim Stepie". powstał w 2001 roku w przeciągu trzech, może czterech godzin, odbyło się to w pierwszym biurze PNIG Kraków w Aktau. Wróciłem wtedy z pola naftowego Majbulak, gdzie na wiertni "Szymkientskoj Kompanii" pracowałem jako "Inzynier do otboru Kerna". Byłem nasycony widokami wczesno wiosennego stepu, dobrze dotleniony i chyba dzięki temu tak szybko udało mi się napisać całkiem przyzwoity artykuł. Można go przeczytać w Internecie w następującym miejscu. W Biurze w Aktau, po Krzysztofie Adamczaku, rządził wówczas, znany z mocnego charakteru, Bogdan Miciuła, ponieważ nie chciałem mu przeszkadzać, przeszedłem do sąsiedniego pokoju i na komputerze nieobecnej księgowej, stukałem jak szalony mój artykuł. Od czasu do czasu, do pokoju, wpadał Bogdan i wykrzykiwał " A co za bzdury tam piszesz?" Spokojnie odpowiadałem, że artykuł o naszej pracy w Kazachstanie. Coś burczał pod nosem i wychodził, do dziś nie wiem czy przeczytał go w czasopiśmie "Gigawat Energia" kiedykolwiek, potem. Dzisiaj Bogdana Miciuły już nie ma w krakowskiej załodze "nafciarzy", odszedł i pracuje w biurze Petrol Inwestu w Alma Ata. Szkoda, bo Bogdan, pracując w Kazachstanie przez ponad dziesięć lat, doskonale się zaaklimatyzował w tym środowisku. W Kizylordzie pierwsi krakowscy "nafciarze" pojawili się w 1999 roku. Wśród nich był Wojtek Kowal, którego też już nie ma w załodze krakowskiej. Pierwsze w rejon Kizylordy przyjechało na pole naftowe Kumkol Munai, urządzenie wiertnicze Kremco K 900, zarządzane przez kierowników wiertni; Krzysztofa Mazurkiewicza i Jacka Stepka. Pracowaliśmy wtedy dla kanadyjskiej kompanii naftowej "Hurricane". Teraz "Hurricane’a" już nie ma, wykupili go chińczycy, wyprzedzając ONGC z Indii. Chiny wprowadzają zresztą teraz coraz więcej chińskich firm wiertniczych. Jednak patrząc ogólnie, to w Kazachstanie aktywność naftowa naszej firmy bardzo wzrosła, w roku 2007 pracowało tam 11 urządzeń. Wymieńmy je oraz kompanie naftowe dla których pracowały: link W Kazachstanie jest jeszcze jedno urządzenie wiertnicze Cardwell KM 200 C należące do Zakładu Robót Górniczych w Krośnie, pracuje ono na polu naftowym Makat dla firmy Karakum Drilling. Chciałbym jednak zatrzymać się - przy największym z nich Nationalu 1625 – 3, największym urządzeniu jakie posiada PNiG Kraków. link Spotkanie przed rozpoczęciem wiercenia otworu SG-2 To właśnie ono w październiku 2007 roku rozpoczęło pracę na otworze SG – 2, na polu Żubantam-Żusałysaj, dla kazachskiej kompanii naftowej EmbaJugNieft, której 50% akcji posiada Petrolinvest. link Rozpoczęcie wiercenia otworu SG – 2 od prawej; Stefan Geroń, Krzysztof Mazurkiewicz, Oleg Sołowiow Też w październiku 2007 pole naftowe Żubantam-Żusałysaj odwiedził właściciel Petrolinvestu – Ryszard Krauze. Zapoznał się on z możliwościami technicznymi urządzenia National 1625 jak i warunkami pracy załogi. link Ryszard Krauze i Stefan Geroń link Pamiątkowe zdjęcie przed Osiedlem Mieszkalnym Urządzenie National 1625 – 3 zbudowane było dla francuskiej kompanii naftowej TOTAL i w swoim czasie było największym lądowym urządzeniem wiertniczym w Europie. Potem pracowało ono w Kazachstanie, następnie przetransportowane zostało do Argentyny w Ameryce Południowej, by wrócić poprzez rosyjską Syberię znów na kazachskie stepy. link Widok ogólny urządzenia wiertniczego National 1625 - 3 Warto bliżej przyglądnąć się temu urządzeniu wiertniczemu. Oto jego dane techniczne: linklinklink Pomimo tego, że urządzenie N 1625 – 3 zostało zbudowane w latach 90-tych zeszłego wieku, jest na nim zastosowanych szereg nowoczesnych rozwiązań, które chciałbym omówić: 1. Varco / BJ - Top Drive , CCTV na mostku pomocnika wieżowego Na urządzeniu National 1625 – 3 zamontowany jest Top Drive produkcji Varco / BJ, typ TDS-4S o napędzie elektrycznym. Na urządzeniach PNiG Kraków jest to już czwarty Top Drive, ale pierwszy o napędzie elektrycznym. Urządzenie to umożliwia sprawne i bezpieczne wykonywanie otworów pionowych, kierunkowych jak i poziomych. Ułatwia także pracę wiertacza i daje mu więcej możliwości w przypadku komplikacji bądź awarii wiertniczych. W związku z koniecznością dokładnego wglądu w proces skręcania elementów zestawu przewodu wiertniczego jak i pracę pomocnika wieżowego, na jego mostku zainstalowano kamerę telewizji przemysłowej (CCTV), a monitor umieszczono przy stanowisku wiertacza. ( patrz zdjęcia poniżej ) link Varco BJ / TDS-4S / Elektryczny / 590 Ton link CCTV na mostku pomocnika wieżowego 2. Iron Roughneck Od wielu, wielu lat konstruktorzy starają się ułatwić i stworzyć bezpieczniejsze warunki dla pracy pomocników otworowych w szybie wiertniczym. W ostatnich latach firma "SHELL" bardzo mocno popiera projekty urządzeń mechanicznych , które całkowicie wyeliminują obecność pomocników otworowych w pobliżu skręcanych, bądź rozkręcanych elementów zestawu wiertniczego. Podobne zadanie spełnia "IRON ROUGNECK". Jest to urządzenie umożliwiające skręcanie i rozkręcanie z kontrolowanym momentem "pasów" przewodu wiertniczego, bez użycia kluczy maszynowych. Praca załogi wiertniczej staje się dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza. Zobacz zdjęcie. link Skręcanie przewodu wiertniczego 5" przy pomocy Iron Roughneck’a link Skręcanie przewodu wiertniczego 5" przy pomocy Iron Roughneck’a 3. Powietrzny System Kaskadowy Praca załogi wiertniczej w atmosferze szkodliwej, zawierającej gazy toksyczne ( np.: H2S ) będzie ułatwiona jest dzięki zastosowaniu Powietrznego Systemu Kaskadowego. Tradycyjnie załoga wiertnicza, bądź Ratownicy, wykonywali prace w atmosferze szkodliwej używając Indywidualnych Aparatów Powietrznych ( Self Contained Breathing Aparatus – SCBA ), w których zapas powietrza wystarczał na około 60 minut oddychania. Powodowało to ograniczenie czasu pracy do około 30 minut, gdyż wprowadzenie i wyprowadzenie załogi zajmowało około 20 minut, plus 10 minut rezerwy. Powietrzny System Kaskadowy – który obecnie jest modyfikowany w Polsce, umożliwi ciągłą pracę członków załogi w warunkach atmosfery szkodliwej. Oto jego specyfikacja; linklink 4. Samojezdny Podnośnik kubełkowy Prowadzenie prac na wysokości w trakcie montażu urządzenia wiertniczego, montażu głowic przeciwerupcyjnych, montażu hal, wymaga zabezpieczenia prac wykonywanych na wysokości. Dlatego też stosuje się specjalne windy do podnoszenia ludzi ( Manrider ), rusztowania, a najnowszym i najbezpieczniejszym sprzętem jest Podnośnik Kubełkowy. Pracę tego podnośnika można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Sterowanie ruchem podnośnika odbywa się z pulpitu zamontowanego w kuble. link Samojezdny Podnośnik Kubełkowy podczas przejazdu link Samojezdny Podnośnik Kubełkowy podczas pracy 5. Dźwig do załadunku materiałów płuczkowych, big bags. Odeszło w przeszłość ręczne ładowanie do lejów hydraulicznych dużych ilości worków z materiałami płuczkowymi, a zwłaszcza z barytem. Pamiętam jak podczas pracy w latach 80-tych XX wieku, pracując jako inżynier płuczkowy w firmie "Saipem" w Iraku, własnoręcznie wrzucałem do lejów hydraulicznych worki z odczynnikami chemicznymi. W czasie erupcji cała załoga wraz z włoskim kierownikiem wiertni pracowała ciężko przenosząc i ładując dziesiątki ton barytu. Obecnie do transportu barytu używa się "Big Bags" o ciężarze 1 tony. "Big Bagi" są rozładowywane przy pomocy sterowanego przez pomocnika wieżowego małego dźwigu hydraulicznego. Cement jest również dostarczany w jednotonowych "Big Bagach" i załadowany do Silosów Cementowych, pneumatycznie. Ciężka fizyczna praca załogi wiertniczej jak i członków ekip serwisowych została praktycznie wyeliminowana. link Hydrauliczny Dźwig link Załadunek cementu przy pomocy Big Bags ( 1 tona ) link Pomocnik wieżowy dodawaniu odczynników chemicznych 6. Osiedle Mieszkaniowe typu polarnego Podczas pracy w pewnych rejonach Kazachstanu w zimie temperatura spada nawet do – 40 stopni Celsjusza, dochodzą do tego bardzo silne wiatry zwane "buranami", to wszystko powoduje, że załodze dobrze służą Osiedla Mieszkalne typu Polarnego. W poniższej Tabeli przedstawione zostały jego podstawowe cechy. Nasze załogi użytkowały już tego typu Osiedle Mieszkalne podczas pracy na Sachalinie w latach 1997 – 1998. Pamiętaj ściągnąć buty robocze w śluzie wejściowej, dalej chodzi się już tylko w pantoflach. Mieszkając w takim osiedlu, trzeba zapomnieć o "barakach" z dykty i "wygódce" gdzieś w polach. linklink Osiedle Mieszkalne typu polarnego link Autor artykułu wraz z kazachskimi pracownikami serwisów naftowych. W końcu trzeba było pożegnać się z załogą urządzenia National 1625 - 3 i wrócić do kraju. Aż nie chce się wierzyć patrząc na to zdjęcie, że obecnie na polu naftowym Żubantam - Żusałysaj temperatura w nocy spada do minus 28 stopni Celsjusza ! Można by jeszcze wiele pisać o tym urządzeniu, ale podobno jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów, dlatego zapraszam na "Forum Krzysztofa A. Fugla" ,

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PETROLINV 46,97% 1,94 2017-06-28 17:04:44
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.