Forum Giełda +Dodaj wątek

Grajewo: Inwestycje w nowe moce art.parkiet

Zgłoś do moderatora
Grajewo: Inwestycje w nowe moce !
– Tak jak w poprzednim kwartale widać ożywienie na rynku będące efektem silnego popytu ze strony branży meblarskiej stymulowanego głównie utrzymującym się wysokim eksportem mebli – wyjaśnił prezes spółki Wojciech Gątkiewicz.

Rosnący popyt ze strony producentów mebli przyczynił się do znaczącej poprawy wyników producenta płyt meblowych i oklein. W IV kwartale spółka zarobiła na czysto 31 mln zł, o 143 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2012 roku. Z kolei przychody wyniosły 383 mln zł i utrzymały się na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznych. Jak wyjaśnił prezes, spadek cen sprzedaży zrównoważył pozytywny efekt wyższych wolumenów sprzedaży, co znalazło odzwierciedlenie w poziomie osiąganych przychodów. Wyraźnie poprawiła się rentowność sprzedaży, do czego walnie przyczynił się spadek cen surowców i energii. – Cena podstawowego surowca używanego do produkcji (drewno) zmalała w IV kwartale o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r., co w połączeniu z działaniami po stronie przychodowej, jaki i dyscypliną kosztową, wpłynęło na dalszą poprawę rentowności sprzedaży – podkreślił Gątkiewicz.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych Grajewa w IV kwartale wzrosło do 97 proc. Dlatego zarząd podjął decyzję o zwiększeniu dostępnych mocy produkcyjnych o 10 proc. na przestrzeni lat 2014–2015 poprzez eliminację wąskich gardeł technologicznych. Spółka powtórzyła wcześniejsze zapowiedzi nakładów inwestycyjnych na poziomie przekraczającym 100 mln zł w tym roku. Obecny program inwestycyjny zakłada modernizację istniejących zakładów. – W horyzoncie 2016–2017 roku, przy obecnych trendach rynkowych, może nam brakować pół fabryki do zaspokojenia popytu klientów. Zakłady, które obecnie mamy, nie pozwalają raczej na wystarczające podniesienie mocy produkcyjnych. To musi być więc nowa lokalizacja – powiedział Gątkiewicz. Dodał, że poważnie rozważanym kierunkiem jest region Europy Wschodniej. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w tym roku.
W ocenie spółki w wyniku realizowanego programu inwestycyjnego, przy oczekiwanym wzroście popytu rynkowego, są realne możliwości dalszej poprawy wyniku finansowego w 2014 roku.
  • Grajewo: Inwestycje w nowe moce art.parkiet Autor: ~Bogdan

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PFLEIDER -0,38% 26,20 2019-09-13 11:06:03
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.