Forum Giełda +Dodaj wątek

ENERGOPOL--IDZIE NA 9ZŁ info o 136mld do wziecia UE +50% w kilka sesji

Zgłoś do moderatora
Puls Biznesu04.01.2008 05:47
Rząd zapalił zielone światło dla 136 mld zł z Unii. Branża budowlana przez kilka lat będzie przebierać w ofertach.

W 2008 r. Polska kończy wydawać pierwszą transzę funduszy unijnych na lata 2004-06 - pisze "Puls Biznesu". Tymczasem nowe rozdanie (2007-13) nabiera realnych kształtów.

Rząd przyjął program operacyjny Infrastruktura i Środowisko - największy w historii UE. Na dotacje mają szanse głównie projekty drogowe, kolejowe, lotniskowe, środowiskowe i energetyczne. Do wzięcia będzie 135,8 mld zł (37,6 mld EUR), z czego około 100 mld zł (28 mld EUR) z funduszy UE, reszta to wkład krajowy.

Chociaż program nie jest skierowany do firm, mogą one zacierać ręce.

- Nowe drogi i rozwinięta sieć kolejowa leży przede wszystkim w interesie biznesu. Program to także szansa dla wykonawców - to sektor prywatny tak naprawdę zrealizuje wszystkie projekty - twierdzi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

- Szykują się bardzo dobre lata dla polskich firm, szczególnie projektowych, producentów i dystrybutorów materiałów i urządzeń budowlanych oraz wykonawców - dodaje Marzena Chmielewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Żaden inny kraj UE nie zamierzał nigdy wydać tak dużej ilości pieniędzy na projekty infrastrukturalne w tak krótkim czasie. Zdążymy? Jeszcze w 2006 r. było to wątpliwe - projekty transportowe realizowane były najsłabiej ze wszystkich dotowanych z UE. Na szczęście uczymy się na błędach, w 2007 r. wdrażanie unijnego programu Transport przyspieszyło. Jak podał resort infrastruktury, do końca ubiegłego roku wykorzystaliśmy 2,77 mld zł, czyli około 63 proc. całej puli (na koniec 2006 r. - około 30 proc.).

W przypadku nowego programu będzie jednak znacznie trudniej - czasu zostało już niewiele. Dlatego kontrowersje wywołuje decyzja Elżbiety Bieńkowskiej, minister
???? całosc jest w PB

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
CNT 4,13% 12,60 2020-04-07 16:42:10
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.