Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  8,28 zł , zmiana od tamtej pory: 41,30%

ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW

Zgłoś do moderatora
Wracając do głównego tematu wątku przypominam że ENERGA otrzymała /wygrywając przetargi/ 2 koncesje 14.E.1/2 na morskie farmy wiatrowe i wybuduje 1800 MW /zapewne w partnerstwie z inwestorem zagranicznym/.Przy okazji w końcowej części tytułowego pierwszego głównego wpisu w tym wątku dodatkowo informowałem bo było to związane z głównym tematem wątku

cytując

Energa Wytwarzanie SA ( jedynym udziałowcem tej spółki jest Energa SA której akcje posiadamy) chce wypracować model biznesowy pozwalający na świadczeniu usługi serwisu farm wiatrowych (na morzu i lądzie)

Dodatkowo dowiadujemy się że Energa Wytwarzanie SA w ramach projektu „Rozwój usług O&M dla Morskich Farm Wiatrowych” prowadzi działania wraz z zespołem Northlanad Power Inc. (NPI) mające na celu przygotowanie oferty na zarządzanie aktywami (Asset Management; AM) Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
Wstępną ofertę złożono w dniu 24.11.2022 r.Trwają prace nad przygotowaniem Listu intencyjnego pomiędzy NPI, Energa Wytwarzanie SA a Baltic Power sp. z o.o. Złożenie oferty wiążącej planuje się na I kwartał 2023

powyższe cytaty pochodziły z raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA

Teraz mamy kontynuację tej informacji bo obie spółki tj Energa Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Gdańsku oraz Northland Power International Holdings B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Niderlandy wystąpiły do UOKIK o zgodę na utworzenie wspólnej spółki .

Zgłaszana koncentracja dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy z siedzibą w Gdańsku ("JV")
JV zostanie utworzony w celu świadczenia usług zarządzania aktywami.

EW jest spółką należącą do Grupy Energa, która należy do grupy energetycznej, na czele której stoi Orlen S.A. z siedzibą w Płocku ("Orlen"). W ramach Grupy Energa, EW pełni funkcję Podmiotu Wiodącego Linii Biznesowej Wytwarzania, która obejmuje 6 spółek z obszaru wytwarzania i wsparcia.
NPIH jest holenderską spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej ("Grupa Northland"), której podmiotem dominującym jest Northland Power Inc. z siedzibą w Toronto, Kanada ("NPI").
NPI jest międzynarodową spółką holdingową, która jest również zaangażowana w rozwój, budowę, posiadanie i obsługę aktywów infrastruktury energii odnawialnej m.in. w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej.

źródło informacji
https://uokik.gov.pl/koncentracje.php?news_id=19926

Teraz uzupełniając wątek wczorajszą informacją

W ramach przygotowań do strategicznego rozwoju w branży offshore Grupa Orlen rozpoczyna także budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana przez spółkę Orlen Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie.W ciągu trzech lat uruchomimy pierwszą morską farmę wiatrową, ale chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie i zbudowaną infrastrukturę także przy kolejnych projektach między innymi dla inwestycji ENERGA o łącznej mocy ok. 1800 MW/

Koncesję otrzymały spółki
Energa MFW 1 sp. z o.o. KRS 0000909049 dla lokalizacji14.E.1 oraz
Energa MFW 2 sp. z o.o KRS 0000907000 dla lokalizacji 14.E.2
spółki zawiązane do realizacji przedmiotowej inwestycji, których jedynym udziałowcem jest Energa Wytwarzanie SA ( a jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy)

Lokalizacje z numeracją 14.E są położone niedaleko Świnoujścia, gdzie Orlen buduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Będzie mieć więc blisko, by je obsługiwać.

https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/46572416,orlen-rozpoczyna-budowe-morskiej-farmy-wiatrowej-i-terminala-w-swinoujsciu

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -5,65% 11,70 2024-02-29 17:01:08
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.