Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  8,40 zł , zmiana od tamtej pory: 4,52%

ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW

Zgłoś do moderatora
Daniel Obajtek wypowiedź z 28 czerwca 23 r

Orlen przejął Energa SA aby iść bardzo mocno w źródła zeroemisyjne.

cytat z linku
https://wpolityce.pl/gospodarka/652550-obajtek-tylko-silna-gospodarka-powoduje-odpowiednie-sojusze

Teraz przechodzimy do głównego tematu wpisu

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania wniosków koncesyjnych na lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe na Bałtyku.Wśród 10 przyznanych koncesji ENERGA SA otrzymała dwie lokalizacje na projekty wiatrowe OZE na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1800 MW. Lokalizacje z numeracją 14.E są położone niedaleko Świnoujścia, gdzie Orlen buduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Będzie mieć więc blisko, by je obsługiwać.

Koncesję otrzymały spółki
Energa MFW 1 sp. z o.o. KRS 0000909049 dla lokalizacji14.E.1 oraz
Energa MFW 2 sp. z o.o KRS 0000907000 dla lokalizacji 14.E.2
spółki zawiązane do realizacji przedmiotowej inwestycji, których jedynym udziałowcem jest Energa Wytwarzanie SA ( a jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy)

źródło informacji

https://media.energa.pl/pr/809396/energa-wytwarzanie-z-grupy-orlen-otrzymala-dwie-lokalizacje-na-projekty-oze-na-baltyku
 
https://biznes.trojmiasto.pl/Energa-wybuduje-dwie-farmy-wiatrowe-na-Baltyku-n178861.html

Czy ENERGA SA wznoszenie morskich farm wiatrowych rozpocznie we współpracy z Orlen S.A czy będzie przyzwolenie na
partnerstwo z inną firmą ...bo chętnych nie brakuje

13.06.2023, Warszawa (PAP) - RWE, które realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, poszukuje dalszych możliwości rozwoju w sektorze offshore w Polsce. Jest otwarte na strategiczne partnerstwa - podało RWE w komunikacie prasowym."Przyjmujemy ze zrozumieniem wyniki drugiego etapu postępowań w sprawie przyznania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Chcemy teraz patrzeć w przyszłość. Analizujemy możliwości osiągnięcia synergii projektowych, a tym samym zwiększenia naszego udziału w dalszym rozwoju sektora offshore. Dlatego jesteśmy otwarci i gotowi do nawiązania współpracy i wejścia w partnerstwa w Polsce" - powiedział, cytowany w komunikacie, Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE.cytat z linku poniżej

https://stooq.pl/n/?f=1557004&c=0&p=4+22

bardzo ciekawa jest poniższa informacja którą upubliczniła w depeszy PAP

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, która rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore

cytując mówią tam że ...Jako podstawowy model operacyjny w Polsce Skyborn widzi partnerstwo strategiczne z jednym z posiadaczy ostatnio rozstrzygniętych postępowań na lokalizacje w drugiej fazie budowy offshore.
"Zakładamy, że bylibyśmy atrakcyjnym partnerem ze względu na nasze know-how, którym się dzielimy i prowadzimy projekty w otwarty sposób, oraz ze względu na możliwość zapewnienia stabilnego finansowania. W dodatku nie planujemy sprzedawać dalej naszych potencjalnych polskich projektów, tylko pozostać w nich jako udziałowiec" - podkreślił Wagner.

"Na całym świecie pracujemy z różnymi partnerami, zarówno z firmami prywatnymi, jak i koncernami państwowymi, jak np. z EDF we Francji. Jako część dużego funduszu inwestycyjnego jesteśmy w stanie zapewnić stabilne finansowanie, a morskie farmy wiatrowe wymagają olbrzymich nakładów kapitałowych" - wyjaśnił.
"Obecnie czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w kwestiach decyzji przyznających poszczególne lokalizacje drugiej fazy.

Potencjalni partnerzy z którymi rozmawialiśmy na razie jednak sygnalizują, ze dopóki rozstrzygnięcia te nie są ostateczne, to trudno zaczynać konkretne rozmowy" - dodał.
Pierwszy projekt w morskiej energetyce wiatrowej, jaki prowadził Skyborm jeszcze jako firma niemiecka, przed przejęciem przez Amerykanów to farma leżąca w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Na Bałtyku mamy więc ponad 20-letnie doświadczenie - podkreślił Wagner.
"W polskim offshore na pewno chcielibyśmy wejść w więcej niż jeden projekt rzędu 1 GW. "Dwa-trzy, a nawet więcej jest w naszym zasięgu finansowym. Tak czy inaczej, są to kwoty rzędu miliardów dolarów" - dodał szef Skyborn w Polsce. Jak zaznaczył firma ma bardzo duże doświadczenia w projektach w formule project finance i w pozyskiwaniu finansowania z banków i innych instytucji. "W ostatnich latach pozyskaliśmy w ten sposób kilka mld euro, więc w grę nie wchodzą tylko nasze własne fundusze, ale i finansowanie zewnętrzne" - podkreślił.-link do cytatu poniżej

https://www.gospodarkamorska.pl/skyborn-renewables-rozwaza-wejscie-jako-partner-do-polskiego-offshore-71531

Warto również wiedzieć że

Litewski operator terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego (LNG), KN (Klaipėdos Nafta AB), podpisał list intencyjny z dwoma spółkami polskiej grupy Orlen, tj z Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie ( jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy) „List intencyjny zawiera porozumienie w sprawie synergii i warunków współpracy między trzema stronami dla inwestycji w farmy wiatrowe w litewskiej części Morza Bałtyckiego” – poinformował KN w komunikacie 8 Lipiec 22r. „Początkowo przewiduje się, że strategia O&M dla farm wiatrowych zostanie opracowana pod kątem ewentualnej eksploatacji dwóch farm wiatrowych w litewskiej części Morza Bałtyckiego, a jeśli się powiedzie, współpraca rozszerzy się na więcej projektów”. Według KN strategia O&M ma być gotowa do połowy 2023 roku ..uzupełniając cytatem z raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA ..W ramach projektu odbyło się między stronami kilka warsztatów,przy udziale dostawców turbin oraz innych interesariuszy projektu. Projekt jest kontynuowany w 2023 r.

https://www.offshorewind.biz/2022/07/08/lithuanian-oil-lng-company-joins-pkn-orlen-in-offshore-wind-market/

https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/42917815,orlen-neptun-i-energa-wytwarzanie-podpisaly-list-intencyjny-o-wspolpracy-z-klaipedos-nafta-ab

Z tego samego raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA jako źródła poniższej informacji zacytuję

Energa Wytwarzanie SA ( jedynym udziałowcem tej spółki jest Energa SA której akcje posiadamy) chce wypracować model biznesowy pozwalający na świadczeniu usługi serwisu farm wiatrowych (na morzu i lądzie)

Dodatkowo dowiadujemy się że Energa Wytwarzanie SA w ramach projektu „Rozwój usług O&M dla Morskich Farm Wiatrowych” prowadzi działania wraz z zespołem Northlanad Power Inc. (NPI) mające na celu przygotowanie oferty na zarządzanie aktywami (Asset Management; AM) Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
Wstępną ofertę złożono w dniu 24.11.2022 r.Trwają prace nad przygotowaniem Listu intencyjnego pomiędzy NPI, Energa Wytwarzanie SA a Baltic Power sp. z o.o. Złożenie oferty wiążącej planuje się na I kwartał 2023 r.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA 0,00% 8,78 2023-11-29 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.