Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  11,35 zł , zmiana od tamtej pory: -44,49%

Czy przez COVID-19 szybciej się starzejemy? Naukowcy nie mają wątpliwośc

Zgłoś do moderatora
Czy przechorowanie COVID-19 nas postarza? To oczywiście skrót myślowy, ale nie pozbawiony zasadności. Chodzi o to, że jedną z konsekwencji ciężkiego przebiegu COVID-19 może być szybsze skracanie się telomerów, tj. czapeczek chroniących końcówki naszych chromosomów. Skracają się one podczas każdego podziału komórki. Ich zadaniem jest m.in. zapobieganie utracie cennego materiału genetycznego podczas podziałów. Długość telomerów jest wskaźnikiem starzenia się. Skracają się one wraz z wiekiem tak, że w końcu nie mogą dłużej pełnić swojej ochronnej funkcji, a komórki ze zbyt krótkimi telomerami przestają się dzielić. W rezultacie tkanki nie mogą się regenerować.
Takie zjawisko hiszpańscy naukowcy odkryli w związku z COVID-19, a swoje obserwacje opisali w czasopiśmie "Aging". Podczas tej infekcji wirusowej również dochodzi do skracania telomerów i zahamowana jest regeneracja tkanek. To dlatego tak wielu pacjentów po przebytym COVID-19 odczuwa długofalowe następstwa choroby (tzw. długi COVID).

Więcej: link 

Zaskakujące właściwości cząsteczki 1-MNA. Odkryto sposób na długowieczność

link

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PHARMENA 0,96% 6,30 2022-05-17 16:46:10
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.