Rzeczywiście, burzliwe przypadki i groźne powikłania występują często u osób młodych. Dzieje się tak najczęściej za sprawą tzw.
burzy cytokinowej, która wymyka się spod kontroli. Jest ona oznaką nadmiernie reaktywnego układu immunologicznego.
Te wszystkie uszkodzenia organów powstające wskutek COVID-19 – tego nie robi wirus, tylko nasz układ immunologiczny. To taka nadmiarowa reakcja odpornościowa powoduje, że ofiarą walki z infekcją padają własne komórki.
Zatem, zarówno ci co mają bardzo słaby, jak i ci, co mają zbyt reaktywny układ immunologiczny (zbyt mocno reagujący) najgorzej przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i innymi wirusami.
linkOpublikowane wyniki badań pokazują także jak różne grupy stosowanych obecnie leków (m.in. tocilizumab, kortykosteroidy remdesivir, hydroksychlorochina, leki przeciwzakrzepowe) wpływają na poziom markerów stanu zapalnego. Z badań wynika, iż obecnie stosowane leki nie mają znaczącego wpływu na poziom (redukcję) TNF-alpha.
Autorzy opublikowanych badań, wskazują również, iż powyższe markery zapalne nie są ze sobą powiązane. Z tego względu potencjalny lek na COVID-19 nie musi wpływać na wszystkie markery zapalne jednocześnie, aby stanowić skuteczną terapię. Dlatego autorzy publikacji wskazują na potrzebę niezależnej oceny wpływu terapii redukującej TNF-alpha na COVID-19.
Opublikowana praca potwierdza prezentowaną przez Spółkę koncepcję o istotnym znaczeniu reakcji zapalnej organizmu w infekcji wirusem SARS CoV-2. Przeprowadzone przez Grupę Kapitałową Emitenta w latach ubiegłych, badania kliniczne fazy II w Kanadzie w dyslipidemii, wykazały, że 1-MNA obniżał istotnie statystycznie poziom TNF-alpha. W ocenie Emitenta 1-MNA może być skuteczną terapią w leczeniu pacjentów z COVID-19, ponieważ jego zastosowanie obniża poziom TNF-alpha, a w nawiązaniu do opublikowanych badań może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz ryzyko zgonu u pacjentów z koronawirusem.
Powyższa informacja jest publikowana ze względu na fakt, że możliwość zastosowania 1-MNA w nowozdefiniowanych wskazaniach obejmujących infekcje wirusowe, w szczególności infekcje skutkujące powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. grypa, infekcja wirusem Sars-CoV-2, zapalenie płuc, oskrzeli), a także obejmujących choroby alergiczne (m.in. astma) może mieć pozytywny wpływ na działalność, wyniki finansowe i dalsze perspektywy rozwoju Emitenta i jego Grupy Kapitałowej, w szczególności ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 w Polsce i na świecie oraz zwiększającą się liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.